Се чувствував како мојата енергија да се наполни насилно и одеднаш стана човечка манифестација на енергетска бомба

Во денешно време на секој му треба малку позитивна енергија и дефинитивно топла прегратка ! Социјалните мрежи направија да изгледа како да сме поблиску од кога било, но дали е тоа навистина така?

Екипата на порталот Еспресо реши да одговори на тоа прашање и на белграѓани да им ја обезбеди потребната удобност и разбирање.

Одговорот беше неверојатен!

Advertisement

Како водач на овој „социјален експеримент“ решив да застанам на Трг Република и да ширам постер на кој пишуваше:

АКО НЕКОЈ ВИ НЕДОСТИГА СЛОБОДНО ГУШНЕТЕ МЕ”

Погледнете како помина експериментот:

На самиот почеток очекував пријатни реакции со оглед на убавината и светлата порака зад овој проект. Сепак, не очекував дека луѓето ќе дојдат толку брзо, ниту дека ќе бидат отворени и топли како што беа.

Најпрво една госпоѓа дојде до мене и силно ме прегрна. Тоа беше прегратка која сигурно долго ќе ја паметам поради нејзината речиси исцелителна моќ. За жал, брзо си замина, па не успеав да ја прашам кој и недостига, но верувам дека се работи за некој исклучително важен и близок.

Потоа дојде една постара госпоѓа и ми кажа дека и недостасуваат пријателите и семејството. Таа истакна и дека е дел од организацијата на лица кои се лекуваат од алкохолизам и токму затоа е многу запознаена со потребата од прегратки. Како што вели, смета дека во модерното време сме многу отуѓени.

Следна локација ни беше Кнез Михаилова каде имавме најмногу среќа. Луѓето пристапуваа поединечно, во парови и во групи! Потценување е да се каже дека бев запрепастен откако бев позициониран на навидум затскриено место. Но, луѓето потоа го избраа токму тоа место за одмор или поминување за да стигнат до својата следна дестинација.

Погледнете го и нашиот експеримент каде што баравме работа на улица.

Луѓето кои дојдоа до мене, каде што стоев – до фонтаната, покрај прегратки, споделија и делови од своите приказни, па дознав дека на едната девојка и недостига сестра си која живее во странство, а на другата пријателката која исто така живее далеку.

Имаше и луѓе на кои им недостигаа домашните миленици, но и такви кои не сакаа да ја споделат причината поради која ги пропуштија, што беше сосема разбирливо. Како би реагирале доколку толкаво интимно прашање ви постави потполно странец?

Сепак, мојата намера беше добра и срцето ми беше на вистинското место, што го почувствуваа и оние кои решија да ме гушнат.

Знаејќи го ова, продолживме со намера да добиеме што повеќе прегратки и некому да го разубавиме денот и продолживме кон Калемегдан. Имавме помалку среќа таму, но тој сепак понекогаш застануваше да го прочита плакатот или само се насмевна со одобрување.

Потоа се вративме во Кнез Михаилова каде очекувано добивме многу убави реакции и грст срдечни прегратки! Ме гушкаа сите од жени, мажи, девојки, девојки и момчиња. Во неколку наврати добив прегратки од две лица во исто време, што беше вистинско уживање!

Наскоро дојде време да го завршиме нашиот експеримент и никогаш не бев посреќна. Се чувствував како мојата енергија да беше насилно наполнета и одеднаш станав човечка манифестација на енергетска бомба. Не можев да ја задржам насмевката од моето лице, а топлината во моето срце зрачеше низ моето тело.

Сè на сè, ова беше прекрасно искуство кое дефинитивно ќе го повторам и ќе им препорачам на сите да го пробаат.

Луѓето се подобри отколку што мислите. Само дајте им шанса!

СПОДЕЛЕТЕ ЈА ОВАА ПРИКАЗНА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ И РАЗУБАВЕТЕ ИМ ГО ДЕНОТ!

Advertisement