Зборувајќи за моменталната ситуација со коронавирусот, д -р Несторовиќ рече дека прашањето е кој всушност треба да се вакцинира.

– Прашањето е кој треба да се вакцинира. Имунитетот кај оние што го поминале ковид е исклучително добар. 17 години по САРС, оние што се заразија во 2003 година имаат имунитет.Уште една работа, кому му е потребна вакцината? Не сум убеден дека тогаш ќе се вратиме во нормала.

-Има четири типа на вакцини, некои се класични, вториот тип се протеини, третите се векторски, Оксфордска и кинеска и имаат РНК информации. Вторите ја менуваат генетската структура. Јас не би ја примил – истакна докторот и додаде дека во последната група спаѓа и вакцината Пфајзер. вГоворејќи за овие вакцини, д -р Несторовиќ откри што најмногу го изненадило.

Тој, исто така, спомена дека има расправија помеѓу вирусолози во Германија.

Advertisement

– Работев во Германија, тоа е сериозна медицина. Професор во Германија е култна фигура, Ангела Меркел не може ништо да му направи – рекол докторот.
Несторовиќ се осврна и на предупредувањето на експертите дека лицата вакцинирани против коронавирус со руската вакцина Спутник В не треба да пијат алкохол 42 дена.

– Пијат вотка, ми се чинеше како кампања против вакцината, исто ќе беше и со Србите. За имунитет, најдобар избор се слатко од дуња, кафе и ракија, тоа е мојот рецепт. Пијам чаша секое утро после кафе. Не знам каква врска има алкохолот со вакцините.

– Вакцинираа значителен број луѓе, досега ништо не е напишано. Во Русија, вакцината е доброволна. Прилично ми е чудно, целата приказна се искомплицираше затоа што не знаете каков ќе биде непосредниот ефект. ЕУ нема да признае сертификати со руски вакцини. Се ме збунува. Англичаните ги мразат Русите и нема да размислат за вакцината. „Не можам да верувам дека Pfizer може да произведе милијарда вакцини“, рече тој.

Несторовиќ вели дека најголем број пациенти заразени со ковид починале од згрутчување на крвта, иако не е јасно како вирусот го предизвикува.

– Тоа беше речиси работа каде што ги споредуваа грипот и ковид. Проблемот е аутопсијата, неколку аутопсии се направени, велат дека најголем број пациенти починале од згрутчување на крвта. Не е јасно како вирусот предизвикува згрутчување на крвта. Аспиринот е за превенција од се, старите луѓе треба да го пијат.

Најважно кога сте болни е да си одите дома, лук. Настана паника. Официјалната бројка е дека стапката на смртност е 0,26 проценти. 80 проценти од позитивните немаат симптоми, снимањето на белите дробови не е објективен метод. Тие не се објективни критериуми – заклучи д -р Несторовиќ.

Advertisement