Збогатете го вкусот на компирите и батаците од рерната со сочен сос од кефир, мелена пиперка и зачин кари.

На нашите мени често се наоѓаат батаци и печени компири. Практични се за подготовка и не бараат големи кулинарски вештини. Збогатете го класичниот рецепт и додадете ароматичен и исклучително сочен сос на батаците . Подгответе врвен ручек за целото семејство во неколку чекори.

 • Компоненти:
 • 6 батаци со батаци
 • 1 главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • 1/2 лажичка сол
 • малку маслиново масло
 • 1 лажичка мелена пиперка
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • 2 лажички зачин кари
 • 500 гр компири
 • 80 ml кефир
 • Еден куп свеж магдонос

Подготовка:

Лукот ситно исечкајте го и измешајте го во сад со малку маслиново масло. На пилешкото претходно прободено со нож додајте исечкан кромид, издробена и слатка пиперка, сол, зачин за кари, кефир и сè убаво измешајте со раце.

Advertisement

Додадете ги исечените компири во смесата со месото и зачините, а потоа покријте ги со фолија за да ги впие зачините. Наредете ги батаците на плех обложен со хартија за печење и околу нив компири .

Прелијте го остатокот од сосот врз батаците и компирите. Се пече во загреана рерна на 220°C околу 35 минути, а потоа се зголемува температурата на 250°C и се пече уште 10 минути. Свежиот магдонос потопете го во сад со лук и маслиново масло, па со него украсете го печеното месо.

Advertisement