Според податоците на Здружението, најголема зафатеност на сместувачки капацитети има токму на островите Крит, Родос, Крф, Миконос и Санторини

По две години од пандемијата на корона вирусот и строгите мерки, се чини дека целиот свет, барем колку што е познато, е на грчкиот остров Миконос . Сезоната ја отвори сопственикот на SpaceX и Tesla, Илон Маск, а многу познати личности моментално уживаат на островот Windy.

Сепак, голем број – некои грчки, некои светски познати личности не е ништо необично за Миконос, туку тоа е барање на „обичните смртници“, односно туристите кои пристигнуваат во бранови од целиот свет. Згора на тоа, податоците покажуваат дека побарувачката на островот е зголемена за цели 46 отсто во однос на минатата година, па затоа и побарувачката за кревет е поголема.

„Веќе напролет предвидовме дека резервациите за оваа сезона веројатно ќе ги надминат дури и оние од 2019 година, рекордна година за грчкиот туризам во целина“, рече претседателот на Асоцијацијата на компании за краткорочен лизинг на недвижности (СТАМА). Насос Гавалас во изјава за Атинско-македонската новинска агенција.

Advertisement

Зголемениот број на гости кои следеа по две години од пандемијата, од една страна, и желбата за профит на угостителите, од друга страна, предизвикаа враќање на цените на повисоки нивоа од пред 2019 година.

Нема ноќевања под 100 евра

Според податоците на Здружението, најголема зафатеност на сместувачки капацитети има токму на островите Крит, Родос, Крф, Миконос и Санторини. Миконос, пак, има најскапа просечна цена за ноќевање во Грција во износ од 742 евра, а исполнетоста на капацитетот е 75 отсто.

СТАМА појаснува дека сместувачки капацитет значи секаков вид сместување, кое си го нашло своето место на онлајн платформите за резервации AirBnb, Booking, VRBO и Trip Advisor, односно хотели, апартмани, полупансиони, вили, соби и хостели.

Годинава речиси е невозможно да се најде сместување под 400 евра од ноќ во самиот град . Иако цените се повисоки од кога било, во средината на август стапката на пополнетост е дури 85 отсто, па не останаа премногу слободни сместувачки единици.

Оние кои ќе резервираат Миконос преку Booking можат да најдат ноќевање за околу 130 евра само за две лица и исклучиво надвор од градот и најверојатно од другата страна на островот, кој за среќа не е голем и превозот функционира совршено.

Нема ни опции на AirBnb за ноќевање под 100 евра во средината на август.

А кога станува збор за категориите на луксузни вили, Миконос и оваа година доминира со просечна цена од 12.967 евра дневно за приближно 250 квадратни метри. Споредено со лани, ова е раст од 3,8 отсто.

Лежалки од 50 до 700 евра

Цените на лежалките на Миконос варираат исто како и сместувачките единици – се зависи од локацијата и угледот на местото. Имено, Псару е една од најпопуларните и најпознатите плажи на островот, дом на светски познатиот ресторан „Намос“, па се уште ја држи титулата за најскапа плажа на островот.

Според официјалните податоци, Намос секоја сезона дава 86.000 евра за користење на илјада квадратни метри плажа. Но, таа сума им ја враќаат речиси за еден ден, бидејќи приходите од сезоната изнесуваат околу 20 милиони евра, пренесува Прото тема.

Така, оние кои би сакале да уживаат во првиот ред лежалки покрај море во Намос, за тоа задоволство треба да потрошат 700 евра за две лежалки и чадор за сонце.

Рајот важи за втора најскапа плажа, барем кога се во прашање лежалките, а потоа следат Плиндри, Платис Џалос и Еља.

Една од најпристапните плажи е Калафатис, омилена меѓу љубителите на водените спортови. Изнајмувањето на пар лежалки и чадори на оваа плажа чини 50 евра и, иако можеби е премногу, таа всушност е едно од поевтините места на островот. Исто така, има дел од плажата што е јавно добро и не бара изнајмување лежалки.

Меѓутоа, каде што има многу пари, има и организиран криминал. Имено, крадците дознаваат од своите доушници, претежно возачи, вработени во вилата и консиержи каде ќе престојуваат богаташите со накит, злато и готовина. Внимателно се следат кога ги напуштаат своите вили и хотелски соби, а потоа напаѓаат и грабнуваат сè што е на повидок, од злато до готовина, па дури и пасоши и возачки дозволи.

Последни жртви на кражба биле туристите од Албанија кои резервирале апартман во луксузен хотел на Плиндра. Минатата недела во раните утрински часови непознати лица упаднале во нивната соба со дупчалка низ балконската врата.

На првиот албански турист, кој случајот го пријавил во полиција, одземено е злато вредно вкупно 17.100 евра, пасош и возачка дозвола. Од нејзината сестра и е украден накит вреден 18.400 евра, а од нејзиното момче злато и предмети вредни 10.000 евра, како и пасош.

Пасошите што крадците им ги земаат на туристите завршуваат на црниот пазар, каде што ги купуваат групите за криумчарење мигранти и ги препродаваат.

Цените на пасошите потоа варираат на црниот пазар во зависност од потеклото. Според „Прото тема“, американски пасош може да се продава на црниот пазар за меѓу три и пет илјади евра. Пасошот на ЕУ чини 1.000 евра, а пасошите од трети земји како Египет и Турција чинат 500 евра.

Advertisement