Ликерот од орев, познат како орев, се користи во народната медицина со стотици години како природен лек за штитната жлезда и варење.

Рецептот за неговото подготвување може да се најде и во манастирските списи, белешки од стари тревки и хроники од поранешните дворци, бидејќи со векови служел како универзален тоник за здраво варење.

И денес е „прва помош“ за многу луѓе со стомачни проблеми и како природен лек за анемија и за зајакнување на крвта. Деновиве се подготвува од млади, се уште зелени ореви. Незрелите ореви, со мека средина, се природно богатство на витамин Ц и јод. Освен витамин Ц и јод, јадрото на оревот содржи повеќе од 50% масно масло, незаситени масни киселини, протеини, амино киселини, минерали, јаглехидрати и во помали количини витамини Е и Б6.

Оревот е само еден од пијалоците што може да се направат од ова лековито растение. Освен за овошје, од листовите се подготвуваат разни чаеви и сирупи, а доколку сакате да го подготвите највкусниот колач, подгответе го од мелени ореви.

Advertisement

Најдобро е да се пие кога ќе се излади на температура од 0 до 5 степени. Може да се конзумира пред и после јадење, а има одличен вкус кога се меша со храна и безалкохолни пијалоци. Ликерот од орев е подеднакво ефикасен за ублажување на варење, од дијареа, запек, металоиди, надуеност, до грчеви и стомачни инфекции.

Ви го пренесуваме најпознатиот, оригинален народен рецепт, кој можете да го надополните со состојки по ваш избор (ванила, парчиња портокал…).

СОСТОЈКИ: 40 млади, зелени ореви, 800 гр кафеав шеќер, 4 чешниња, 1 лимон исечен, 1 литар домашна ракија.

ПОДГОТОВКА: Оревите измијте ги, ако се мали исечете ги, ако се поголеми пресечете ги на половина. Измијте го лимонот, исечете го на коцки. Во оревите и лимонот додадете шеќер (мед), каранфилче и домашна ракија и убаво измешајте да се стопи шеќерот што подобро. Добро затворете го шишето и чувајте го на сонце 40 дена. Секој ден тресете го по малку, но не го отворајте.

По 40 дена, процедете го ликерот низ газа и истурете го во шише и чувајте го на темно и ладно место. За природен третман на тироидната жлезда, потребно е дневно да се пие по една чаша ракија ликер, наутро, на празен стомак. За стомачни проблеми и анемија, препорачаната доза е една чаша наутро и една навечер.

Advertisement