Лекот не мора да биде горчлив и грд. Тиквата со мед е исклучително вкусен производ кој го лекува целото тело, ја обновува работата на цревата, помага при анемија, кардиоваскуларни заболувања, едеми, дебелеење. Лесно се апсорбира од телото и е клучна храна за бебињата. Овој мед можете да го користите и како додаток во јадењата.

Како што знаете, медот е еден од најмоќните имуно-стимулирачки агенси кои се борат против сите видови вируси и бактерии, а се препорачува и за гастроинтестинални заболувања.

Ако ја измешате тиквата со мед, ќе добиете препарат кој има навистина лековито дејство на организмот. Така, корисните својства на тиквата со мед може да се искористат во борбата против камењата во бубрезите и жолчните камења.
Како да направите мед од тиква

Земете една голема тиква, тешка околу 9 килограми, излупете ја и измелете ја на мелница заедно со јадрото и семките. Во добиената каша додадете 5 кг мед и измешајте. Оставете да отстои 10 дена, на темно место, со редовно мешање. На единаесеттиот ден, процедете ја течноста преку газа и фрлете ја пулпата. Пијте 50 мл сок три пати на ден, 30 минути пред оброците.

Advertisement

Овој лек се користи за обновување на црниот дроб по сериозна болест или по употреба на силни лекови.

Друг начин за правење мед

Земете тиква со средна големина. Исечете го горниот дел, за да стигнете до центарот на тиквата. Исчистете го од семиња. Во внатрешноста налејте го медот од багрем и со врвот покријте ја тиквата.

Оставете го на темно место, на собна температура 10 дена. Единаесеттиот ден започнете со третман со 1 лажица 3 пати на ден, половина час пред јадење. Консумирајте мед од тиква 20 дена.

За да ја вратите функцијата на цревата, да ги отстраните токсините од телото, овој мед можете да го користите како додаток на оброците. Тиквата во комбинација со мед ќе ви помогне да се справите со несоницата и зголемениот ментален стрес.

Лекот не мора да биде горчлив и грд. Тиквата со мед е исклучително вкусен производ кој го лекува целото тело. Тиквата се користи и во лекување на анемија, кардиоваскуларни заболувања, едем и дебелина. Лесно се апсорбира од телото и е клучна храна за бебињата.

Advertisement