Правилната исхрана е важна за нашиот имунитет, општото здравје, а со тоа и здравјето на коските.

Ви претставуваме домашна подготовка по рецепт кој потекнува од нашите баби, а содржи намирници кои особено благотворно делуваат на јачината на коските.

Компоненти:

– 10 лажици ленено семе
– 5 лажици мелен сусам
– неколку семки од тиква
– неколку зрна пченица

Advertisement

– неколку семки од сончоглед
– 3 лажици суво грозје
– 1 кг ливадски мед

Подготовка:

Во поголем сад измешајте ги сите состојки со помош на дрвена лажица. Кога убаво ќе се измеша, истурете ја смесата во стаклена тегла. Земете една лажица од овој лек пред појадок и една пред ручек.

Advertisement