Брадавиците се болест предизвикана од Хуман папилома вирус, попознат како ХПВ. Тие обично се појавуваат на рацете, но можат да се појават насекаде на телото.

Вообичаените постапки за отстранување на брадавиците звучат бизарно, како горење, стружење, замрзнување, пржење. Но, за среќа, постојат и голем број природни препарати, кои можат да послужат како лек за брадавици.

Конвенционалните медицински препарати како оние споменати погоре може да бидат ефективни. Често по овие третмани, брадавиците се враќаат, а понекогаш и во поголем број.

Природни препарати како лек за брадавици

Advertisement

Наместо вообичаеното, можете да пробате некои народни лекови за брадавици кои го издржаа тестот на времето, и можете да ги направите дома. Прочитајте некои од најпопуларните подолу.

Кора од бреза или врба

Брезата има две антивирусни супстанции, бетулин и бетулинска киселина, а содржи и салицилати. Земете парче кора, навлажнете го и врзете го со завој или лента, така што долната страна ќе се потпира на брадавицата или повеќе.

Држете така додека кората не се исуши. Повторете го процесот со ново парче кора додека брадавиците не исчезнат. Можете исто така да направите чај во прав од чај од бреза и да го истриете на брадавицата.

Без разлика дали ја користите првата или втората варијанта, ефектот е ист. Ако сте поблиску до врбата, можете да ја направите истата постапка со кора од врба.

Млекото од глуварче како лек за брадавици

Глуварче е многу ефикасен лек за брадавици. Поточно, млекото од глуварче што излегува од цветното глуварче кога го собираме. Едноставно намачкајте ги брадавиците со ова млеко во неколку слоеви, додека не се исуши. Нанесете млеко од глуварче неколку пати на ден.

Смоквата како лек за брадавици

Од античките времиња, смоквите се сметаат за одличен лек за проблеми со израстоци на кожата, како што се брадавици. Доволно е да ставите половина од свежо овошје на проблематичното место на телото, да го завиткате и да го оставите преку ноќ, а наутро да го исплакнете со топла вода.

Понекогаш е неопходно да се повтори постапката до пет пати за да се отстранат брадавиците. Исто така, млекото од лисјата на смоквата е одличен лек за брадавици. Отстранете го листот од смокви и истријте ги брадавиците како со глуварче.

Розопас е најдобриот природен лек за брадавици

Најдобар метод за отстранување на вирусни брадавици е подмачкување на брадавиците со млеко од растението розопас, 3 до 4 пати во интервали од 2 до 3 минути.

Повторете ја постапката најмалку три пати на ден. Оваа интензивна терапија ќе даде максимални резултати.

Млекото на растението розопас се добива веднаш штом го откинете растението, и така се размачка од растението и се трие директно на брадавицата. Кога ќе се потроши млекото, откинете дел од растението и продолжете со подмачкување.

Лимонот како природен лек за брадавици

Внатрешното бело јадро на лимонот содржи масло со силни антисептички својства. За да ги отстраните брадавиците, закачете парче лимон на брадавицата пред спиење. Повторете ја постапката неколку дена.

Исто така, за да го подобрите ефектот, можете да измешате лимон со јаболков оцет. Изрендајте го лимонот, посипете го со малку оцет и оставете да отстои неколку дена. После тоа, подмачкајте ги брадавиците со добиената мешавина, брадавиците гарантирано ќе исчезнат.

Извор: narodnilijek.com

Advertisement