Тегавецот имаат антиинфламаторно, лековито, хемостатичко, диуретичко, хипотензивно дејство. Се користи за хипертензија и атеросклероза, при акутни и хронични заболувања на респираторниот систем: Сокот и инфузијата од листовите имаат одлично експекторантно дејство. Растението се користи за болести на гастроинтестиналниот тракт, гастритис, пептичен улкус на желудникот и дуоденумот, акутен и хроничен ентеритис, улцеративен колитис.

При хроничен спастичен колитис подгответе 1 кг. хлебните и 1 кг. шеќер.
Листовите добро се исплакнуваат, се редат суви, наредени на слоеви, се посипуваат со шеќер (шеќерен слој – слој листови), во тегла. Откако ќе го наполните, ставете го на темно место 3-4 недели. Се добива темен сок. Се процедува и се чува во фрижидер. Земете 1 лажица 3 пати на ден 30 минути пред оброците.

Хлебните широко се користат кај тумори (во вид на влажни облоги), и внатрешно кај рак на белите дробови и желудникот, при што смесата од ситно сечкани свежи листови со еднаква количина шеќер се става на топло место 2 недели. Добиената течност се зема 3-4 пати на ден по 1 лажица 20 минути пред јадење.

Во принцип, хлебните е сигурен лек во сите дозирани форми.

Advertisement

Сок од тегавец со мед
Првиот рецепт: измијте ги свежите листови, кои се мелени во малтер, додадете малку вода и загрејте. Без филтрирање, истурете мед. За кашлица и треска, земајте 1 лажичка на час.

Втор рецепт: убаво измиените листови исечкајте ги, изгмечете, исцедете го сокот, измешајте со еднакви количини мед и варете 20 минути. Земете 1 лажица 3 пати на ден 15-20 минути пред јадење за гастритис, колитис, колика. Да се ​​чува во цврсто затворени садови на ладно место. За зимата, сокот се истура во вотка во еднакви размери.

Еве неколку приказни кои ќе ви ја докажат моќта на тегавец:
Еднаш, кога имав околу 30 години, имав многу стомачни проблеми, толку остри болки, како да ме исечеа со нож. Имав гастритис со висока киселост на желудечниот сок. Третманот донесе само привремено олеснување, додека не ме советуваа да пијам тегавец.

За сок од тегавец, листовите се берат и се мијат темелно со ладна проточна вода истресена од водата од тегавец поставена на чиста бела хартија или лист за сушење. Листовите минуваат низ мелница за месо, исцедете го сокот низ два слоја газа и измешајте со мед или шеќер (на литар сок – еден килограм шеќер или 0,7 литри мед).

Во стаклен сад убаво измешајте ја дрвената лажица. Смесата се истура во чиста тегла од три литри, добро се затвора и се става на темно место. Протресете два пати на ден. По две недели лекот е готов.

Земете 1 лажица 3 пати на ден, 30 минути пред оброците. Текот на третманот бара најмалку 2 литри медицинска течност. Пржени, солени, чадени, сушени колбаси, алкохол и пушење (особено на празен стомак) се исклучени за време на третманот. За да го завршите третманот следната година (и, доколку е потребно, третата), повторете го курсот.

Ќе ви кажам како мајка ми лечеше болни бели дробови. Почнала брзо да слабее и силно кашлала.

Непозната жена, со која мајка ми се сретнала на автобуска станица, и понудила рецепт: 500 грама шеќер, 400 грама лисја од тегавец, 0,5 чаши вода. Листовите се сечат што поситно, се мешаат сите состојки, се става на тивок оган и се динста додека смесата не добие светло кафена боја.

Истурете и процедете во тегла, земајте 1 лажица во секое време од денот, но секогаш на празен стомак. Лекот имаше многу добар вкус и мајка ми почна да се лекува. Наскоро таа имаше апетит и почна да закрепнува.

Забелешка:
Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

Advertisement