Домашната сарма е омилено јадење на сите генерации, а младите сè помалку ја подготвуваат. Изгледа комплицирано, па најмногу им се допаѓа кога одат кај мама и баба кои подготвуваат се, а нивното е само да ги стават нозете под маса. За да не се повтори ова, ви претставуваме чекор по чекор рецепт за подготовка на овој одличен специјалитет. Отсега можете да го правите, кога сакате да го јадете.

За големите сарми потребни се поголеми листови, а малку од нив може да се наберат од главица кисела зелка; исто така, се троши повеќе надеж за сарма. Малите сарми се погодни за ракување, но бараат многу повеќе работа. И на првиот залак се разликуваат два пристапа кон сармата: некои користат само говедско за полнење за сарма, а некои мешаат говедско и свинско месо. Но, тоа е веќе прашање на вкус.

Некои ја пржат сармата, некој не: некој ја пече во рерна, некој не ни помислува: некој ова, други она… Всушност, секој си е господар, секој си ја подготвува сармата како што му одговара. И ова е еден начин.

Компоненти:

Advertisement

– 1 голема главица кисела зелка – 600 грама мелено говедско месо – 3 чаши бел ориз – Глава лук – 200 грама сушени ребра – 100 грама чадена сланина – Зачини: сол, вегета, пиперка, бибер – Изборни додатоци: кромид , рендан морков, босилек, оригано

Зелка за сарма

За сарма најдобро е да користите кисела зелка бидејќи е мека, а листовите се еластични. Од кадата извадете голема главица кисела зелка и оставете ја да се исцеди. Потоа од незе внимателно се вадат листовите за сармата, а од секој лист со нож се вади задебелениот дел од листот што го врзува за коренот, бидејќи сармата подоцна полесно ќе се извитка. Вака подготвените листови мора да се измијат со ладна вода. за да не се превари сармата, па се остава некаде да се исцеди.

Шестотини грама говедско месо, најдоброто од предната решетка, се меле прво на големо, а потоа на мало сито. Доколку сакате поголем фил од месото од сарма, можете да го сомелете само еднаш. Некои, сега, пржат ситно сечкана главица кромид во врело масло: пишувачот на овие редови не го прави тоа, затоа што припаѓа на училиште кое никогаш не впарува кромид и кисела зелка. Значи, се издвојува меленото месо, само колку од бледо црвената да добие розово-сива боја, што ќе рече – не премногу, бидејќи месото секако добро ќе се свари.

Во месото од сарма додадете половина кесичка мелен бибер, нешто појако од половина лажица растителен зачин и лажица пиперка. Пропржете уште малку, па тргнете го од оган. Потоа во меленото месо се ставаат две шолји за кафе исчистен и измиен ориз. Готвачите од Медитеранот за сарма додаваат многу босилек или оригано, но тоа значително го менува вкусот, па кој сака нека експериментира со сарма. Исто така, некој става рендан морков, кој на сармата и дава сладок вкус и ја намалува аромата на месото.

Сарма за завиткување

И сега завиткувањето на сармата, која за некого е нерешлива загатка. На дланката се става исчистениот и измиен лист од кисела зелка, а потоа поблиску до коренот и во средината се става една лажица сарма надеж. Потоа почнува да се тркала, но штом се покрие, краевите на листот се виткаат навнатре, па продолжува да се тркала до крај. Иако оваа конструкција на сарма на многумина ќе им изгледа небезбедна, сепак не е така: штом тој ориз од надеж набабрува при готвењето, се создава посебен внатрешен притисок кој ќе ја држи сармата заедно.

Како да наредите сарма во тенџере

Умешност е и ставањето сарма во тенџере. На дното на садот се ставаат три или четири листови неискористена кисела зелка, а врз нив се посипува исечкана сланина и се сече едно чешне лук на помали парчиња. Во приземјето на тенџерето се ставаат зрната пиперка и ловоровите листови. Дури тогаш се редат сармите: најпрвин по периметарот во круг, а потоа помеѓу додека не се покрие дното. Посипете малку суво месо над овој ред, по можност суви ребра.

Потоа повторно е сармата меѓу која се туткаат парчиња исчистен лук и сланина или парчиња сушени ребра, па повторно сарма, ако останало. Колку ќе биде дебела сармата одредува колку се дебели сувите ребра и колку сланина ќе ставите во тенџерето. Внимавајте дека оризот ќе впие многу маснотии и дека сармата е висококалорично јадење. Кога е готова сармата, сармата се прелива со ладна вода добро да се впие, па се става на шпорет.

Штом оризот во сарма ќе ја собере речиси целата вода, сармата мора да се надополни, но ова изгледа е млака вода, овојпат обилно. Како и да се подготвуваат, околу сармата секогаш има многу работа. Затоа е непишано правило дека сармите секогаш се чуваат во поголем сад. Потоа се остава сармата да крчка колку сакате, ништо нема да им се случи. Се верува дека сармата е повкусна колку подолго се крчка и почесто се загрева. Последново избегнувајте го од здравствени причини, а доколку имате можност, сармата е највкусна од глинените садови.

Сарма се јаде со гарнир од кисело млеко или прелиен со домашен мајонез. Со сарма е адекватна и салата Урнебес. Сарма нема потреба да јаде салата со неа. Од пијалоците, добро и квалитетно црвено вино го придружува одличниот вкус на сармата.

Оставете ни коментар како вие ја подготвувате сармата?

Advertisement