Хеликобактер пилори е гама-негативна бактерија, која има спирален облик. Ја шири инфекцијата во желудникот и дуоденумот. Многу болести на овие органи се тесно поврзани со присуството на бактерии во телото. Со консултација со лекарите ќе добиеме соодветен третман.

Специјални антибиотици и пробиотици се пропишани за лекување на хеликобактер пилори. Третманот трае околу две недели.

Покрај современата медицина, во лекувањето на оваа бактерија можат да ни помогнат и природни лекови кои ни даваат одличен резултат. Пред да започнете со третман со природни лекови, треба да ја одредите киселоста на желудечниот сок.

Како да се излечи хеликобактер пилори:

Advertisement

Ленено семе, сок од компир и лушпа од билки се корисни за зголемена киселост.

Ленено семе : 1 лажица ленено семе прелијте со 200 мл врела вода. Покријте и оставете да отстои 2-3 часа. Процедете и земајте по 1 лажица пред секој оброк. Така добиената слуз има позитивен ефект врз желудникот, бидејќи ги обвива ѕидовите на желудникот и ја намалува болката.

Сок од компир: За да го подготвите, земете 3 компири и исцедете го сокот од нив. Ако имате соковник, нема да биде проблем. Ако не, треба да се потрудите. Добиениот сок се конзумира на половина чаша пред оброк. Има благотворно дејство на желудникот и ја намалува болката.

Ако имате намалена киселост, третманот на Хеликобактер се врши со употреба на зелка.

Сок од зелка:

Исцедете го сокот од помала главица зелка. Консумирајте половина чаша час пред оброк. Сокот од зелка е погоден за регенерација на ткивата.

Во двата случаи (со зголемена или намалена киселост) направете смеса која совршено го штити желудникот и ја намалува болката.

Земете 1 лажица мед, путер, какао во прав, матеница, масло и 1 јајце. Сè добро измешајте. Земете 1 лажица пред јадење, 3 пати на ден. Смесата чувајте ја во фрижидер.

Најефективен третман во третманот на Хеликобактер е употребата на прополис и перга. Најдобри природни лекови се оние кои имаат антимикробно дејство и можат „во корен“ да го уништат причинителот на болеста. Но, прополисот и пергата се разликуваат по начинот на кој се користат.

Прополисот најдобро се користи во форма на алкохолна тинктура (капки прополис). 10 капки прополис по чаша вода. Пијте по една чаша пред секој оброк. Третманот завршува кога ќе испиете 100 мл тинктура од прополис. Не консумирајте прополис додека земате антибиотици.

Перга се консумира свежа. Таа само џвака, 10 mg на ден. Најдобро е да се џвака после оброк.

Се разбира, не заборавајте за диета. За време на третманот, не јадете солена, пржена, зачинета, масна и зачинета храна. И вашиот стомак нема да ви прави никакви проблеми.

Advertisement