Најефикасните бабини рецепти против кашлица и бронхитис

Народните методи и лекови се навистина многу добар начин за лекување на постојаните здравствени проблеми поврзани со бронхитис и кашлица, нарушена функција на белите дробови и респираторен систем. Сепак, мора да имаме на ум дека правилно е лекар да не прегледа и да ги следи неговите упатства пред да одлучиме да одиме на народната медицина. Овие лекови се само за поддршка на третманот. Билки за секојдневно правење чајКоренот на сладунец има силно антиинфламаторно и аналгетско дејство. Ова посебно растение може да го зголеми снабдувањето со кислород до клетките на телото и да ги омекне клеточните мембрани кои го покриваат горниот дел од грлото и белите дробови.

Со илјадници години е познато дека подбелот лачи слуз од белите дробови и бронхиите, смирувајќи ги мукозните мембрани. Мајчината душица е многу ефикасна во борбата против акумулацијата на слуз во градите поради неговите антигабични, антибиотски и антисептички својства.

Ориганото има антиинфламаторно и експекторантно дејство. Помага во чистење на дишните патишта, што го олеснува отстранувањето на флегмата и токсините. Бронхитисот се лекува дома. Ако има треска, се назначува одмор во кревет. Заедно со традиционалните лекови, народни лекови се користат по совет на лекар. Обилен топол пијалок, подготвен на база на лековити билки, има придобивки.

Advertisement

Лушпа од нане, хлебните, елекампан, виолетова, црвена детелина се користат за лекување на тешка изнемоштена кашлица. Добар ефект дава вдишување со варени компири, со додавање на неколку капки масло од ела. Триењето на градите се врши со помош на внатрешни масти.

Често се користи сало или гуска маст. Често се користи мешавина од терпентин и рицинусово масло во сооднос 1:20. По мелењето, пијте топло млеко со додавање малини или мед. За да се постигнат позитивни резултати, се почитуваат одредени правила во третманот на бронхитис со народни лекови. По процедурите за затоплување на пациентот му се обезбедува топлина и смиреност. Дозата на еден или друг агенс е задолжителна за да се избегнат несакани ефекти.

Третман на бронхитис со семки од сончоглед и моркови За третман на бронхитис се користи домашен лек врз основа на семки од сончоглед и моркови. Двете компоненти се земаат во еднакви размери, се истураат во шише и се полни со алкохол разреден со вода во сооднос 1: 1. Готовата тинктура се зема три пати на ден со една лажица помеѓу оброците. Не е неопходно да се мие или зема лекот со закуска. Подобрувањето ќе се појави по 3-4 дена од третманот.

Сало Популарна традиционална медицина во третманот на респираторни заболувања е употребата на сало. Овој производ често се користи за време на бронхитис. Вообичаен рецепт е мешавина од сало (1 лажичка) со топло млеко (0,5 чаши). Добиениот производ се зема навечер пред спиење. За да се подобри вкусот и лековитите својства на лекот се додава мала количина масло или мед

Advertisement