Неколку потези и готово!

Во последно време многу се потпираме на сода бикарбона, лимон и оцет кога станува збор за домашните раствори за чистење кои не содржат хемикалии. Сепак, тука е и маточината, која многу домаќинки ја користат за подготовка на сокови. Овој производ може да се користи за отстранување на бигор од садови, површини и апарати како што се машина за миење садови или машина за перење.

Често се случува бигорот да се фати на дното на шпоретот, кој не може да се исчисти со обичен детергент. Затоа, во котелот сипете 1 литар ладна вода и загрејте го додека не зоврие, а потоа во зовриената вода додадете 2 кесички маточина.

Промешајте и оставете ја водата целосно да се излади, околу еден час. После тоа, истурете ја водата и исплакнете го котелот.

Advertisement

Чистење на машината за миење садови и полирање на садовите За чистење на машината за миење садови, истурете кесичка со сок од лимон во преградата за таблети и вклучете ја машината за миење садови на стандардна програма за миење садови. Ќе се изненадите колку се сјајни садовите и колку е чиста машината.

Чистење на мијалникот За сјаен мијалник, направете го следново: Мијалникот посипете го со сода бикарбона, прелијте го со содржина од една кесичка сок од лимон и исцедете половина лимон. Почекајте неколку минути и нежно исчистете со сунѓерче. Исплакнете со вода.

Advertisement