Здравствените придобивки од јаболков оцет. Дознајте повеќе за прекрасните својства на јаболковиот оцет и неговата употреба во традиционалната медицина.

Од античко време, јаболковиот оцет се користи за лекување на разни болести и има десетици апликации, од кои многу се навистина неверојатни.

Јаболковиот оцет има алкални својства, совршено ја чисти крвта, со што се подобрува општата состојба на организмот.

Овој природен производ ви помага да изгубите тежина, делува како вистински уништувач на телесните масти, го намалува крвниот притисок и ги елиминира паразитите. Покрај тоа, помага да се контролира апетитот.

Advertisement

Јаболковиот оцет се користи и во козметологијата и за подобрување на состојбата на косата. Ајде внимателно да ги разгледаме можните употреби на јаболков оцет во традиционалната медицина:

Зајакнување на косата

Откако ќе ја измиете косата со шампон, исплакнете ја со чаша вода разредена во оцет. Вашата коса ќе стане поздрава и посјајна по првото нанесување.

Третман на грло

Измешајте чаша топла вода со четвртина шолја јаболков оцет и гаргајте неколку пати на ден за да се ослободите од болките во грлото. Ова решение ќе ги убие бактериите и бактериите кои предизвикуваат воспаление на гркланот.

Горушица

Испијте една лажичка јаболков оцет разреден во чаша вода. Ова ќе ви помогне да се ослободите од непријатноста и да се откажете од лековите пропишани за горушица.

Назална конгестија

Испијте чаша вода со лажица јаболков оцет веднаш штом ќе се чувствувате лошо. Ова ќе помогне студот да ве одмине

Првут

Измешајте четвртина шолја јаболков оцет со четвртина чаша топла вода. Измијте ја косата како и обично и нанесете ја смесата на сè уште влажната коса. Масирајте го скалпот со лесни движења и оставете 15 минути, а потоа исплакнете ја косата под млаз вода. Првутот ќе исчезне по првото нанесување и косата ќе добие здрав сјај.

Непријатен мирис на стапалата

Ако мирисате на пот додека ги соблекувате чевлите, овој рецепт е за вас! Додадете малку оцет во сад со топла вода и притиснете ги стапалата во неа пред спиење, а потоа избришете ги и нанесете соодветна крема за стапала. Јаболковиот оцет ќе ви помогне да се справите со бактериите кои предизвикуваат лош здив и габички на ноктите.

Варење

Јаболковиот оцет ќе помогне да се подобри варењето и да се избегне надуеност и непријатност во желудникот и цревата. За да го направите ова, испијте чаша топла вода со лажичка оцет пред секој оброк.

Третман на болки во зглобовите

Разредете малку јаболков оцет во 6 чаши вода во сад. Потопете ги стапалата во вода за кратко време. Доколку страдате од болки во други зглобови, доволно е да навлажнете крпа во овој раствор и да направите неколку облоги на проблематичната област.

Елиминирајте ги непријатните мириси во куќата

Друга неверојатна употреба на овој чудотворен производ е да го освежи воздухот. Измешајте вода со оцет 1: 1, истурете ја оваа смеса во шише со распрскувач и искористете ја за да ги отстраните мирисите.

Видете исто така: Лековитите својства на мачките: 10 причини да добиете мачка Како што можете да видите, има многу апликации и третмани со јаболков оцет. Забелешка: изберете органски јаболков оцет. Има поизразени лековити својства.

Пред да користите некој од рецептите на традиционалната медицина, задолжително консултирајте се со вашиот лекар!

Advertisement