Ова е овошје кое гарантира здравје на срцето, коските и крвниот притисок

Сувите сливи не се само вкусни, туку и исклучително здрави плодови. Тие не се богати со шеќер и во исто време се богати со мултивитамини, влакна и минерали. Добро е да се јадат цели како закуска или да се сечат на јогурт и житарици. Сливите имаат голем број здравствени придобивки, вклучително и подобрување на здравјето на срцето и коските.
1. Богата со антиоксиданси Антиоксидансите се соединенија кои ги штитат клетките од слободните радикали и стресот од околината. Со текот на времето, таквата штета може да предизвика сериозни болести. Сливите содржат неколку видови антиоксиданси:
• витамин Ц; • токофероли; • бета каротен; • антоцијанин.

Bториот, според истражувањето, може да помогне во подобрувањето на здравјето на срцето и да помогне во контролата на дијабетес тип 2. Повеќето антоцијани се наоѓаат во црвено и виолетово овошје и зеленчук.

2. Понизок крвен притисок Една неодамнешна студија документираше дека луѓето со хипертензија кои земале екстракт од слива секој ден во текот на три месеци имале помал крвен притисок од плацебо групата. Научниците го припишуваат ова на фактот дека ова овошје има калиум, што може да ја ублажи напнатоста во theидовите на крвните садови и да помогне да се отстрани вишокот натриум од телото.

Advertisement

3. Добро за здравјето на коските Сливите содржат калиум, магнезиум и витамин К, кои придонесуваат за здравјето на коските. Во исто време, сливите ги содржат во повисоки концентрации од другите свежи плодови. Овие хранливи материи помагаат да се одржи структурата на коските, што е особено важно во староста, кога се можни фрактури дури и како резултат на помали повреди. Една студија објавена во списанието Остеопороза Интернационал покажа дека жените над 65 години кои јаделе околу пет сливи дневно имале значително помала загуба на коскена маса по три до шест месеци од другите кои не јаделе сушено овошје.

Повеќето лекари и нутриционисти ве советуваат да обрнете внимание на сезонското овошје и зеленчук. Бројни студии покажуваат дека јадењето сливи, вклучувајќи ги и сливите, е добро за телото. Можете да ги јадете наместо десерт, што сигурно повеќе ќе ве повреди отколку што ви помага.

Advertisement