ОВА овошје се бори со згрутчување на крвта и гарантира долговечност

Ова овошје е вредно не само поради неговиот вкус, туку и поради неговите позитивни ефекти врз здравјето. Содржи голем број корисни материи кои можат да ве заштитат од бројни опасни состојби.Се работи за ананасот. Ова популарно тропско овошје содржи витамин А, витамин Ц, бета-каротен, тиамин, витамин Б5 (пантотенска киселина), витамин Б6 и фолна киселина.

За што е добар ананасот?
1. Спречува формирање на згрутчување на крвта Специјалисти од Универзитетот во Западен Лондон (Мидлсекс, ОК) ја проучувале употребата и ефектите на бромелаин (дел од ананас) кај кардиоваскуларни болести. Излегува дека бромелаин може да се користи за лекување на акутен тромбофлебитис, бидејќи ја намалува агрегацијата на тромбоцитите во крвта, има кардиопротективно дејство и исто така го намалува формирањето на згрутчување на крвта.

2. Позитивно делува на срцето Студијата презентирана во Biotechnology Research International покажа дека бромелаинот исто така може да ги разгради холестеролските плаки, помагајќи да се промовира здравјето на срцето. Ова е нешто што особено може да влијае на целокупното здравје и долговечноста. За долговечност се препорачува да користите уште едно вкусно овошје. Може да се конзумира и свеж и сушен. Според истражувањата, содржи многу корисни материи за организмот. Ова овошје може да се јаде и свежо и суво. Според истражувањата, содржи многу корисни материи за организмот.

Advertisement

Се работи за сл. Може да биде идеален извор на калциум, железо, магнезиум, манган, цинк и калиум. Смоквите содржат многу витамини А, Е и К. Што е корисно и што ќе помогне ова овошје?

· За холестерол Смоквите содржат пектин, растворливи влакна. Според некои студии, ова може да биде поврзано со намалувањето на нивото на холестерол во телото потребно за долговечност, бидејќи високиот холестерол може да го зголеми ризикот од некои опасни болести.
· Од токсини Луѓето кои се на диета со висока содржина на натриум може да страдаат од зголемено губење на калциум. Според студијата објавена во Public Health Nutrition, високата содржина на калиум во смокви може да ја минимизира загубата на калциум додека постепено ја елиминира урична киселина и штетните токсини од телото. Свежите смокви се богати со хранливи материи и се релативно ниски во калории, што ги прави одличен додаток на здравата исхрана. Тие се богати со влакна и полифеноли, соединениј

Advertisement