Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро?
Ви препорачуваме да подготвите овесна каша со банана и кикири- готова е само за неколку минути а веќе имате целосен и здрав подготвен оброк.

Состојки

  • 1 голема зрела банана
  • 1 лажица мед
  • 2 лажици сецкани кикири
  • 1 лажица путер од кикири
  • 1 шолја овесни снегулки
  • 1/2 лажица цимет
  • малку ванила
  • млеко по потреба

Во малку млеко на оган се додава овесот, медот, ванилата и путерот од кикири. Се меша се додека смесата не згусне. Се трга на страна и се сервира во 2 тањира и се додаваат свежата банана и сецканите кикири.

Во зависност од бројот на порции количината се зголемува/намалува.

Advertisement

На здравје!

Advertisement