Ако често добивате херпес на усните, тогаш е вистинско време да видите што најдобро и најбрзо го решава овој проблем.

Иако херпесот може да биде исклучително тежок и опасен, најлошо е кога ќе избие некаде на лицето и тешко е да се прикрие.

Херпесот се јавува во форма на плускавци исполнети со жолтеникава течност, некои херпеси може да бидат црвени, воспалени, болни и потечни.

Херпесот се смета за вирусно заболување кое поминува само по себе, а најчесто се јавува при секој пад на имунитетот. Сепак, постојат природни лекови за херпес кои одлично си ја вршат работата, но овие два се издвојуваат:
Се работи за лук и мед!

Advertisement

Лук

Излупете чешне лук и втријте го директно на херпесот и областа околу него. За најдобри резултати, треба да го повторувате овој метод два до три пати на ден.

Мед

Нанесете малку мед на херпесот и почекајте десет минути да делува. Потоа исплакнете. На овој начин ќе се ослободите од херпесот за само еден ден, пишува „Health line“.

Advertisement