Смоквите се исклучително корисни, и свежи и суви, а консумирањето свежо, свежо набрано овошје е луксуз кој не е достапен за секого.

Но, постои одличен рецепт со суви смокви кој буквално ќе го регенерира вашето тело!

Корисен ефект на смокви

– Помагаат за регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт

Advertisement

– Високата содржина на растителни влакна во смокви помага при слабеење и чистење на телото од токсини

– Смоквите се богати со калциум кој лесно се апсорбира и е незаменлив за лицата со нетолеранција на лактоза

– Калиумот, кој го има во изобилство во смокви, го зајакнува срцето

– Смоквите содржат голема количина на антиоксиданси, кои го подобруваат имунолошкиот систем и општото здравје

– Ја подобрува состојбата на кожата и го изедначува тенот

– Се смета за одличен лек за несоница и утрински мачнини

Природен лек за смокви

Компоненти:

  • 40 плодови од суви смокви и
  • маслиново масло
    Подготовка:

Смоквите ставете ги во стаклена тегла и прелијте ги со маслиново масло. Покријте со капак и оставете го во фрижидер. По 40 дена, можете да го консумирате овој природен лек.

Апликација:

1 смоква во масло на празен стомак ќе помогне за зајакнување и здравје и решавање на веќе постоечките здравствени проблеми.

Смоквите ќе ве зајакнат особено во пролетта, во најтешкиот период на авитаминоза, па идеално време за подготовка на овој чудотворен лек е токму сега!

Advertisement