Несекојдневен оброк идеален за секој кој сака брз оброк

Првата мисла кога ќе се разбудиме е „Што ќе појадувам денес?“, па можеби нема да помислите на нешто ново. Денес ви носиме рецепт за брзи пржени сендвичи. Совршенство со јогурт или/и павлака!

Неопходно е:

-2 јајца

Advertisement

-100 мл јогурт

-50 гр шунка

-малку павлака

-малку сирење

-малку кашкавал

-тенки парчиња леб

Подготовка:

Изматете ги и посолете ги јајцата, додајте јогурт. На кришка леб намачкајте малку павлака, одозгора ставете две парчиња шунка, а одозгора додадете мало парче сирење по желба. Второто парче притиснете го и потопете го во јајца и наредете го на плех обложен со хартија за печење. Одозгора изрендајте сирење – се пече на 220 степени.

Advertisement