Кога лимонот и магдоносот ќе се здружат, не постои бактерија или болка која не може да ја излечат.
Магдоносот е вистински извор на здравје која помага при лечењето на воспаленија, потечени нозе, ревматизам, болка во коските, ангина… Во стар Египет магдоносот бил користен и како билка која ги лечи бубрезите.

Лимонот пак е уште еден плод кој се карактеризира со анибактериско и антивирусно дејство.

Кога на овие две лековити билки ќе им додадете мед и маслиново масло добивате фантастичен лек против сите бактерии кои го напаѓаат вашето тело.

Потребно е да измешате 250g магдонос, 250g лимон со кора, 250g мед и 2dcl маслиново масло.

Advertisement

Во блендер ставете ги сите состојки и миксирајте 3-5 минути. Ќе добиете кашеста смеса која може да ја соберете во стаклена тега и да ја чувате во фрижидер.

Консумирајте по една лажица од овој лек пред појадокот и вечерата.

Advertisement