Претпоставуваме дека сите знаете што е ошава, но сепак ќе дадеме брз опис – едноставно кажано, тоа е компот од различни овошја. Генерално се прави од комбинација на неколку сушени овошја, но изборот е ваш.

Добро познат и префериран микс за ошав е сувите круши, кајсии, јаболка и сливи. Ошав има позитивен ефект врз дигестивниот, кардиоваскуларниот и нервниот систем. Ако за прв пат ќе готвите ошав дома, на вистинското место сте, бидејќи во следните редови ќе прочитате неколку корисни совети за неговото подготвување, како и еден од нашите омилени рецепти.

Ајде да видиме: Како правилно да се готви ошава?

Една од суптилностите на ошавата е тоа што при готвењето различните видови сушено овошје се додаваат постепено, не одеднаш. Доколку избраните овошја не се доволно слатки, а повеќе го сакате слаткиот вкус, засладете уште малку со шеќер. За суви јаболка и круши, треба да знаете дека за готвење е потребно повеќе време – околу 30 минути.

Advertisement

Сливите и кајсиите – 15 минути, а сувото грозје – околу 5 минути и затоа се додаваат кратко пред да се исклучи шпоретот. Шеќерот се додава истовремено со сувото грозје. Оставете ја ошавата колку што е потребно за добро да се испари. Доколку сакате да добиете посилна и попријатна арома, во смесата додадете сок или кора од цитрус, нане, маточина, цимет или ѓумбир – целосно по ваш вкус.

Рецепт за традиционален ошав За да го подготвиме вашиот омилен ошав, ќе ни требаат: • 3-4 литри вода; • Сок од половина лимон; • Шеќер по вкус; • 150 гр сушени јаболка; • 50 гр круши – сушени; • 100 гр суви сливи; • 50 гр кајсии – повторно, сушени; • 50 гр суво грозје.

Начин на подготовка: За почеток, треба да започнете со миење на целото овошје. Потоа ставете го тенџерето со вода да зоврие на шпоретот. Најпрво додадете ги јаболката и крушите, како што рековме им одземаат најмногу време.

По околу 25 минути додадете ги сливите и кајсиите, а по уште 15 минути додадете ги последните компоненти – суво грозје и шеќер. Ако ошавата изгледа густа – додадете уште вода, во случај да испарила. Потоа додадете го сокот од лимон, покријте го тенџерето со капак и оставете го компотот да се пареа.

Почекајте колку што е потребно и не брзајте да го прекинете варењето на пареа, обично додека ошавата целосно не се излади. Потоа ставете го во фрижидер неколку часа.

Advertisement