Еве еден супер рецепт за вкусен Новогодишен колач.

Кора:

 • 100гр интегрално брашно
 • 100 гр овесни снегулки
 • 120 гр кокосов шеќер
 • еден прстофат сол
 • 100 гр кокосово масло
 • ванилин шеќер
 • Фил:
 • 450 гр грчки јогурт
 • 30 гр кокосов шеќер
 • 16 g густин
 • 300 g овошје

Подготовка:

Ставете ги сите состојки за кората во еден сад. Промешајте. Ставете ја хартијата за печење во калап (15 x 22cm или 20 x 20cm) и префрлете 3/4 од смесата за кора со притискање.

Advertisement

Во друг сад измешајте ги состојките за филот и ставете ги преку кората рамномерно распоредувајќи ги.

Овошјето ставете го по целата површина на филот. Остатокот од смесата за кора (1/3) посипете го врз овошјето, лесно притискајќи.

Печете 40 минути на 180 степени. Се остава да се излади и се става во фрижидер два часа да се стегне.

Извор: stil.kurir.rs

Advertisement