Печена патка како деликатес, одлична птица која исто така можете брзо да ја подготвите (како гради од патка на салата) или полека да ја процедите како „слауфуд“ така што ќе готвите супа или пиперка од неа, печејќи ја долго време на ниска температура. (патка конфит), или како овој рецепт, полека печете ја во рерна.

Потребни состојки:

 • 1 патка од 2,5 – 3 кг,
 • 1 кг њоки (купени готови или ако сами ќе ги направите, рецепт за њоки имате овде)
 • 1 лажица мед,
 • 1 лажица сенф,
 • 1 портокал,
 • 4-5 каранфилче,
 • 1 лажица маслиново масло,
 • лута мелена пиперка по вкус,
 • сол и црн пипер.
  Подготовка:

Додадете сол и бибер во месото од патки.

Убаво измијте го портокалот, залепете го каранфилчето во кората и сето тоа ставете го во стомакот, т.е. внатрешноста на патката.

Advertisement

Во шолја (или сад) измешајте мед, сенф, масло и лута пиперка (по желба, ако не ви се допаѓа луто, испуштете го). Со оваа смеса премачкајте ја патката добро од сите страни.

Вклучете ја рерната да се загрее на 200C.

Во длабока подмачкана тава со малку вода, околу 1 дл, ставете ја патката и покријте ја. Доколку немате сад со капак, добро затворете ја тавата со алуминиумска фолија и ставете ја во загреана рерна. Вака се пече најмалку 1,5 час на иста температура.

После тоа време, извадете ја тавата, превртете го месото од патка и додајте вода по потреба, иако мислам дека нема да биде потребно бидејќи и патката ќе и испадне сокови. Повторно завиткајте сè и печете уште 1,5 час. После тоа, отстранете ја фолијата, ако патката беше многу мрсна, со лажица отстранете го вишокот маснотии во сад и додајте сварени њоки или шуфнудле до патката.

Печете го месото заедно со њоките уште по 30 минути од секоја страна од месото што сакате да го исечете. Не ја зголемувајте температурата на рерната за да не поцрни кожата поради медот, т.е.

Послужете ја печената патка со њоки и салата по ваш избор.

Advertisement