Оваа лековита маст можете да ја користите за лекување на бронхитис, отитис, ангина, отоци, изгореници, модринки, отворени рани, пукнатини на рацете и нозете, воспаление на јајниците, трофични чиреви и голем број женски болести.

Кога рецептот за оваа маст беше објавен на популарна руска страница за алтернативна медицина, сите полудеа по неа! Не е ни чудо, бидејќи е многу лесен за подготовка, и многу ефикасен и може да излечи многу болести.

Оваа лековита маст можете да ја користите за лекување на бронхитис, отитис, ангина, отоци, изгореници, модринки, отворени рани, пукнатини на рацете и нозете, воспаление на јајниците, трофични чиреви и голем број женски болести.

Во зависност од болеста, за надворешна употреба, маста треба да се намачка, да се нанесе како премаз или да се втрие. Може да се користи и за внатрешна употреба – пола лажичка три пати на ден пред јадење.

Advertisement

Се што ви треба е едно јајце, 400 мл растително масло (на пример кантарион) и парче пчелин восок (околу 60 грама).

Подготовка: Сварете го јајцето и извадете ги жолчките, не ви требаат белки. Во плех исцедете ги жолчките, а во емајлираната тава истурете масло. Додадете го восокот, па ставете го на тивок оган и почекајте да се стопи восокот. Маслото ќе почне да пени, па бидете спремни брзо да ја тргнете тавата од оган.

Кога маслото ќе се смири, вратете го на шпоретот. Продолжете да ги додавате жолчките до крај со постојано мешање со лажица. Смесата ќе ја промени бојата и ќе стане темно кафеава. Тргнете го од оган и оставете да отстои 15-20 минути. Се процедува преку газа или сито со ситно сито. Отфрлете ги остатоците (трошките од жолчка од јајце).

Кога маснотијата ќе се олади, ставете ја во стаклена тегла и затворете го капакот. Маснотиите чувајте ги во фрижидер најмногу 10 месеци.

Ако одлучите да ја користите маста како облога, потребно е да ја загреете на пареа (приближно 40 степени).

Примена на чудотворни масти

Синузитис

Растопете ја маснотијата и веднаш истурете. За да не се стегне маснотијата, направете го тоа брзо. Капкајте капка во носот два пати на ден со интервал од еден час. Лекарите тврдат дека на овој начин можете да се ослободите од месечниот синузитис – маснотиите ги пробиваат синусите и со голема сила го повлекуваат целиот гној.

Гноен отитис

Натопете свиткано парче памучна вата во оваа маст и ставете ја во увото. Доколку е потребно, сменете ја мастата зад увото.

Гнојна ангина, апсцеси на грлото, тонзилитис

Ставете маст во грлото и облоги на вратот. Ако се прави навечер, повторете ја постапката 2-3 пати и наутро апсцесот ќе пукне.

Бронхитис, болка во желудникот, цревата, чиреви на телото, осип на окото

Три пати на ден пред јадење земете половина лажичка маснотии.

Женски болести, фибромиом до 10 недели, цисти на јајниците, воспаление, маститис

Натопете тампон со оваа маст и ставете го во вагината наутро и навечер. Постојат тврдења дека по десетина дена ќе останат само спомени од цистата. Фибромиомите траат долго. Кај маститис, на градите се става хартиена салфетка, потопена во маснотии и преку најлонска кеса. Ако е можно, менувајте се на секои 2 часа.

Изгореници, чиреви, рани, отоци, забоболки, болки во зглобовите

Нанесете на погодената област преку ноќ и завиткајте. Ако раните не се големи, доволно е парче памучна волна натопена во маст. За забоболка, маста се зема со чист прст и се мачкаат болниот заб и непцата – болката наскоро ќе исчезне.

Трофични чиреви, гангрена

Ставете хартиени салфетки натопени со маснотии и менувајте ги на секои 2 часа. Од раните обилно ќе истече гној.

Третман на хемороиди

Направете тампон од газа и ставете го во анусот преку ноќ, 8 до 10 дена или додека не се подобри.

Секоја апликација која вклучува подмачкување се практикува пред спиење и се остава да делува преку ноќ. Кога станува збор за споеви, тие треба да се завиткаат по подмачкувањето.

Со оваа маст можете дури и да ги зацврстите ноктите – едноставно нанесете ја оваа маст пред спиење и втријте ја.

Забелешка: Восокот мора да биде природен, пчела. Секое растително масло може да се користи за надворешна употреба. Маслиновото масло е најдобро за внатрешни работи.

Advertisement