Белите патики или патиките со бел ѓон се апсолутен хит со години.

Патиките го освоија светот. Се носат во сите бои, а најпопуларни се белите. И покрај тоа што многу се валкаат, само некои се подготвени да се откажат од нив.

Во текот на летото и пролетта, патиките помалку се валкаат, бидејќи нема толку многу влага. Меѓутоа, кога ќе дојде есен, дожд, а во зима снег и кашест снег, тешко е да се одржуваат. Затоа многумина паѓаат во плакарите за чевли чекајќи подобри денови.

Меѓутоа, откако ќе ви откриеме едноставен трик со кој ќе се ослободите од грдите дамки на белите ѓонови на вашите патики, ќе ги носите цела година.

Advertisement

Сите состојки веќе ги имате во вашиот дом, потребно е само малку трпение и време.

Сода бикарбона, вода и малку оцет

Измешајте ги сите три состојки. Водата и оцетот прелијте ги приближно во иста количина, да добиете густа паста заедно со сода бикарбоната.

Потопете стара четка за заби во пастата и исчистете ги патиките. После тоа, исплакнете со топла вода и оставете да се исуши.

Тоа е се. Ви требаат пет минути, а вашите патики ќе изгледаат како штотуку да сте ги купиле.

Advertisement