Појавата на БЕЛА коса е сосема нормална. Некои луѓе ИМ БЕЛЕЕ подоцна, некои порано. Тоа зависи и од генетиката.

Нема потреба толку често да се користат разни хемиски препарати, туку понекогаш се насочуваат кон природни препарати.

Овде ќе ви покажеме природен начин како да ви помогне да ја покриете белата коса. Ќе ви се најде на вашата коса.

Еве што ви треба:

Advertisement
  • гел од алое вера
  • капсула со витамин Е

Подготовката е многу едноставна, само треба да измешате гел од алое и да ја направите содржината од капсулата или да исецкате таблета со витамин Е.

Добиената смеса нанесете ја на скалпот и нежно масирајте 5 минути. Потоа оставете да отстои еден час.

Подоцна, измијте ја косата и исушете ја. Правете го ова од време на време. Тоа ќе ви помогне. Витаминот Е има антиоксидантно дејство. Го стимулира растот на косата.

Добро е за кожата. Витаминот Е се нарекува и витамин за плодност бидејќи ја помага функцијата на репродуктивните органи.

Го има во бадемите, семките, јаткастите плодови и зеленчукот – најчесто зелениот. Алое вера е добра за кожата, косата и го стимулира нејзиниот раст.

Advertisement