Хемороидите (лат. Noduli haemorrhoidales) се големи и отечени сунѓерести влошки исполнети со крв во ректалниот канал или на работ на каналот (анусот), или отечено кавернозно ткиво во анусот и околу анусот. Хемороидите можат да бидат болни и непријатни, но обично се благи и минливи.

Ткивото во дебелото црево е проткаено со крвни садови кои учествуваат во стимулацијата на цревата, овозможуваат да се направи разлика помеѓу течната и формираната столица и учествуваат во движењата важни за извршување на столицата. Секој посилен притисок на тој дел може да предизвика промени во крвните садови, пред се формирање на хемороиди.

Која е причината за хемороиди (хемороиди)?

Зголемениот притисок на вените во ректалната област е најчеста причина за хемороиди. Како што се зголемува притисокот, крвта се акумулира во вените и предизвикува оток. Ако притисокот не се намали и ако трае доволно долго, отечените и проширени вени се шират на штета на околното кавернозно (сунѓересто) ткиво кое отекува. Потоа се појавуваат хемороиди.

Advertisement

За проблемот со хемороидите беше разговарано со Прим. д-р. Мирослав Ратанчиќ, спец. хирург од Загребската поликлиника др. Ластриќ. Примариус Ратанчиќ истакна:

„Хемороидните јазли се нормални анатомски структури, а нивното зголемување е хемороидно заболување. Болеста е предизвикана од дејството на факторите на ризик кај луѓето кои имаат предиспозиција за болеста. Најчест и најголем ризик фактор е неправилниот исцедок. Имено, тврдата и неправилна столица бара долго седење во тоалет и напрегање при празнење, што го зголемува притисокот во хемороидите и доведува до нивно зголемување.

Меѓу другите фактори на ризик за појава на хемороиди, Примариус Ратанчиќ го издвои следново: „Бременост, напорна физичка работа, лоши навики во исхраната и живеење, дејствија што доведуваат до зголемен абдоминален притисок “ . Сепак, Примариус Ратанчиќ истакнува дека болеста може да се спречи со менување на факторите на ризик во афирмативни фактори, на пример:

„Регулирајте ја столицата со здрава и правилна исхрана. Користете повеќе растителни влакна и храна од растителна основа во вашата исхрана. Консумирајте многу течности, што ја прави столицата помека. Отстранете ги лошите навики. Променете го вашиот животен стил: движете се многу, избегнувајте непотребни оптоварувања. Еден од основните елементи е регулирањето на телесната тежина. Сите овие дејства доведуваат до регулација на столицата и дефекацијата, што во голема мера ја намалува можноста за развој на хемороидна болест.

Најчестите причини за хемороиди се следниве:

 • брзање за време на дефекацијата – прекумерното оптоварување за да се направи столицата што е можно поскоро создава притисок врз ректумот;
 • дијареа или запек – исто така може да изврши притисок врз дебелото црево и ректумот,
 • продолжено седење во тоалет – поради неприродна положба и продолжен стрес;
 • тврда столица – што предизвикува силно напор за дефекација,
 • слабеење на сврзното ткиво на анусот и ректумот – што може да биде предизвикано од старост или генетска предиспозиција,
 • диета со малку влакна – затоа што ја омекнуваат столицата и го олеснуваат варењето;
 • често кревање на тешки предмети – бидејќи таков силен стрес може да предизвика модринки, можно е да резултира со формирање на хемороиди.

Фактори на ризик за хемороиди (хемороиди) исто така може да бидат:

 • дебелина – прекумерната телесна тежина, особено масното ткиво над абдоменот (абдоминална област) создава притисок врз пределот на карлицата.
 • бременост – хормоналните промени кај трудниците предизвикуваат зголемен проток на крв во долниот дел од телото и релаксација на ткивото. Фетусот создава дополнителен притисок. За време на самото породување, состојбата може да се влоши поради краток, но интензивен притисок врз ректалната област.
 • хронични состојби – првенствено болести на срцето и црниот дроб, склоност кон проширени вени и луѓето со понизок крвен притисок се малку повеќе склони кон хемороиди од оние со висок.

Студијата спроведена од 2004 до 2008 година во која учествуваа дури 2.813 учесници со хемороиди од Соединетите Американски Држави го откри следново: кај испитаниците кои консумирале храна богата со растителни влакна, запекот на столицата е најголемата причина за хемороиди. Поради правилната исхрана, бременоста и недостатокот на вежбање не беа причина за хемороиди.

Внатрешни и надворешни хемороиди (хемороиди)
Иако често се користат термините внатрешни и надворешни хемороиди (хемороиди), тие навистина не се точни – имено, тие се само различни степени на хемороидно заболување.

„Хемороидната болест има 4 фази. Првите две фази се внатре во анусот, третиот излез при дефекација (ургентниот случај) но може да се репозиционира рачно или спонтано, а четвртиот стадиум е постојано надвор и нема можност за негово репозиционирање“, објасни Прим. Ратанчиќ.

Затоа, првата и втората фаза на болеста често се нарекуваат во говорот како внатрешни хемороиди (хемороиди). Тие се наоѓаат доволно длабоко во внатрешноста на ректумот што не можат да се видат со голо око и тешко се чувствуваат. Тие обично не предизвикуваат болка бидејќи нема многу нервни завршетоци во оваа област на цревата, но можат да предизвикаат крварење и чувство на недоволно празнење на цревата.

Болеста од трет и четврти степен најчесто се опишуваат како надворешни хемороиди. Тие се формираат околу анусот, покриени се со ректална слузница, а поради многуте нервни завршетоци во областа можат да предизвикаат силна болка и крварење по мокрењето. Тие исто така можат да тромбозираат (што значи дека крвта се згрутчила во нив) и да предизвикаат болен темноцрвен оток, што го отежнува чистењето на аналната област.

Храна која треба да се избегнува:

 • сирење,
 • чипс и други грицки,
 • брза храна,
 • сладолед,
 • месо и месни производи,
 • полуготови оброци од продавници,
 • индустриска преработена храна.

Хемороиди и активност
Умерена физичка активност во комбинација со диета богата со влакна може да биде доволна за справување со хемороиди од прв степен. Движењето го стимулира и олеснува варењето.

На пример, дневна прошетка од 20 до 30 минути е доволна за да се стимулира функцијата на цревата и да се елиминира варењето поврзано со варењето.

Одбрана
Корисно е да одите во тоалет веднаш штом почувствувате потреба, не чекајте премногу долго бидејќи тоа создава притисок врз ректалната област.

Избегнувајте прекумерно стискање, опуштете се и оставете ги работите да се одвиваат во нивниот природен тек. Не задржувајте го здивот додека уринирате.

Премногу седење
Ако седите долго време, обидете се да ја организирате работата така што ќе шетате одвреме-навреме; Долгото седење не е добро за спречување на хемороиди, исто како што генерално не е добро за здравјето.

Хемороиди – креми и масти
И кремот и маста за хемороиди содржат активни супстанции кои се нанесуваат директно на проблематичната област за да се смири и да се запре болката. Кога е присутно крварење кај хемороидите, треба да се користи поблаг крем за да се избегне иритација. Нанесувањето на кремот може да се направи со прсти или со памучна вата.

Сепак, нагласува прим. д-р. Мирослав Ратанчиќ, спец. хирург од Загребската поликлиника др. Ластриќ, потребна е претпазливост при изборот на крема:

„Денес медиумскиот простор е преплавен со различни рекламни пораки, меѓу кои и чудесни препарати кои лекуваат се, па и хемороиди. Секако дека има препарати кои помагаат, но треба да се внимава и да се земаат докажани и безбедни препарати по препорака на лекарот. Тие можат да ги намалат, а понекогаш дури и да ги отстранат проблемите, заедно со намалувањето на факторите на ризик и лошите навики, дури и подолгорочно да помогнат, но никогаш и не можат да доведат до целосно излекување.

Топли купки
Топлите купки кои траат околу 20 минути можат многу да ја ублажат болката, но и чешањето. Се препорачува после мокрењето да седнете во када или леген полн со топла вода без силни сапуни, а после оваа мала терапија многу нежно да го исушите аналниот дел со крпа (со тапкање, а не со бришење).

Третман на хемороиди (хемороиди) со медицинска помош
Доколку горенаведените благи и превентивни промени во навиките не доведоа до исчезнување на хемороидите, неопходно е да се побара лекарска помош.

Хемороидите од трет и четврти степен (т.н. надворешни хемороиди) обично бараат посебна медицинска интервенција и најчесто се оперираат.

Помалку развиените внатрешни хемороиди може успешно да се третираат со лекови на рецепт и нехируршки мерки; како што се врзување гумени ленти или склеротерапија.

Помалку развиените хемороиди од прв и втор степен (т.н. внатрешни хемороиди) можат успешно да се третираат со лекови на рецепт и нехируршки мерки; како што се врзување гумени ленти или склеротерапија.

Хемороидите од повисок степен може да бараат хируршка процедура наречена хемороидектомија. Меѓутоа, во последно време се прават обиди да се избегне операција, па се користат и некои други методи за лекување на големи хемороиди, како што е склероза или ласерско отстранување на хемороидите.

Колку често на пациентите со хемороиди им е потребна операција и во колкав процент од случаите може да се излечи без операција, го прашавме Примариус Ратанчиќ од поликлиниката Ластриќ:

„Третиот и четвртиот степен се третираат хируршки, а првиот и вториот се третираат хируршки конзервативно. Хируршкиот конзервативен третман вклучува некрвави методи на хируршки третман – овој тип на третман во нашата поликлиника Ластриќ решава 90 до 95% од сите случаи. Значи, само околу 5% од случаите бараат хируршки третман “.

Лигатура со гумен завој (Баронова лигатура)
Ова е најчестата процедура за отстранување на хемороидите, која делува кај околу 75% од пациентите. Се изведува во канцеларија. Гумени ленти или прстени се поставени околу врвот на внатрешниот хемороиди. Ова го спречува протокот на крв во хемороидите, кој се намалува и на крајот целосно се дегенерира и истекува.

Примариус Ратанчиќ дополнително ни ја објасни оваа постапка, велејќи: „Конзервативното лекување на хемороидите со гумени јамки, т.е. Баронски лигатури, вклучува врзување на јазолот на хемороидите со гумена јамка која го компресира, суши и ампутира. Резултатот е јазол со нормална големина и престанок на непријатност. Третманот со овој метод е безболен, овозможува целосна животна активност и не бара боледување. Јазлите се врзуваат поединечно во интервали од еден месец. Веќе по првата лигатура се забележува подобрување, а со последната лигатура во горенаведените услови симптомите се повлекуваат“.

Склерозата (склеротерапија)
е процедура со која се инјектира агенс во основата на хемороидите (хемороидите) што предизвикува тромбозирани вени. Телото реагира со воспалителен процес, што доведува до формирање на ткиво со лузни и затегнување или намалување и исчезнување на хемороидите.

Процедурата се изведува под локална анестезија, а опоравувањето од процедурата обично трае еден или два дена.

Ласерска
пластична хирургија на хемороиди При ласерско отстранување на хемороиди (хеморои) во самиот хемороиди се вметнува тенка сонда која го третира хемороидот со топлотен бран. Оваа техника е можна и за потешки хемороиди, иако понекогаш може да биде недоволна и сепак да бара операција.

Компликациите се многу ретки, а закрепнувањето е брзо и речиси безболно.

Хирургија на хемороиди (хемороидектомија)
Многу големи хемороиди бараат операција. а се однесува на отстранување на хемороиди. Успешноста на процедурата е висока 95%, а операцијата не е ризична. Сепак, оперираното место по процедурата може да биде многу болно и бара многу силни аналгетици.

Примариус Мирослав Ратанчиќ, специјалист по хирургија од поликлиниката Ластриќ, заклучува: „Закрепнувањето зависи од неколку фактори. Најважни се тежината на болеста и бројот на јазли кои се оперирани. Постојат три хемороидни јазли и не мора сите да се оперираат – некои може да се третираат со други методи. Се разбира, многу зависи од пациентот, а опоравувањето обично трае помеѓу 2 и 3 недели.

Advertisement