Иако го сакаме, треба да го замениме со поздрава верзија на леб.

Кај нас лебот се јаде речиси со секој оброк, па затоа е многу тешко целосно да се ослободите од него. Она што е многу важно и важно е дека постои леб од цело зрно кој е здрава варијанта на оваа храна.

Вистина е дека повеќето од нас се навикнати да бидат таму со секој оброк и дека често ги игнорираме овие секојдневни сигнали, а вистината е дека едноставно не ви се допаѓа лебот.

Ако забележите дека бројките на вагата постојано се зголемуваат, можеби е време да го намалите или исфрлите лебот од исхраната, особено ако јадете бел.

Advertisement

Според истражувањето од 2014 година, ако јадете повеќе од две порции бел леб дневно, тоа е поврзано со значително поголем ризик од дебелина.

Крвниот притисок се зголемува

Без разлика дали се борите со хипертензија со години или неодамна сте забележале дека вашиот крвен притисок е повремено висок, исфрлањето на (белиот) леб од вашата исхрана може да ви помогне да ги вратите овие бројки во нормала, но тоа не е замена за лекови, за притисок! ).

Студија од 2018 година покажа дека консумирањето само една кришка бел леб еднаш или повеќе неделно го зголемува ризикот од висок крвен притисок.

Имате грчеви во стомакот

Доколку забележите дека имате чувство на непријатност во стомакот после сендвич или друг оброк кој ви носи многу леб, можеби е време да го исфрлите од исхраната.

Експертите предупредуваат дека луѓето кои имаат целијачна болест – автоимуна болест за која предизвикувачот е глутенот – често пријавуваат силна надуеност, болка, дијареа и запек по конзумирање на храна без глутен, која ја содржи повеќето лебови.

Имате осип

Ако ви се појави ненадеен осип, немојте веднаш да го припишувате на контактен дерматитис – тоа може да биде и знак дека треба да го исфрлите лебот од исхраната.

Експертите велат дека околу десет проценти од луѓето со целијачна болест имаат дерматитис херпетиформис, кој се карактеризира со „мали, симетрични папули и везикули кои избувнуваат асиметрично“ на грбот, лактите, задникот, колената, скалпот, иако тие можат да се појават и на други делови. на телото.

Имате проблем со шеќерот во крвта

Ако ви е дијагностициран дијабетес или преддијабетична состојба, можеби ќе сакате да размислите да го исклучите лебот од вашата исхрана, барем на некое време. Повеќето купени лебови содржат рафиниран шеќер, кој може да биде опасен за оние кои имаат неконтролирано ниво на шеќер во крвта.

Стручна препорака за оние со дијабетес кои јадат леб да ги изберат оние со интегрални житарки

Advertisement