Смеса со чувар куќа и целер – лекува миоми, непријатни мириси и лош секрет, а во комбинација со мед и лимон лекува артроза

Смеса со чувар куќа, ореви, мед, лук и лимон – лекува м иоми, непријатни мириси и лош секрет. Рецепт за смеса со чувар куќа и неколку други состојки за лекување на миоми и инфекции. Бројни жени се соочуваат со проблем од појачан кисел секрет од кој произлегуваат непријатни мириси.

РЕЦЕПТ ЗА ПРИРОДЕН ЛЕК. Потребни состојки: 1 кг мед, 15 лимони, 400 г чувар куќа, 15-20 чешниња лук, 400 г ореви.

Постапка: Сите состојки сомелете ги (2-3 лимони сомелете ги со кора (без семки), а од другите исцедете го сокот), па ставете ги во тегла и добро соединете со мед. Складирајте во тегли и чувајте во фрижидер. Кон-сумирајте по една лажица секое утро на празен стомак, пред појадок или чај.

Advertisement

Со оваа смеса може да се лекуваат ц исти и м иоми, секако под надзор на лекар. Важно е редовно да се следи состојбата на м иомот од страна на вашиот гинеколог. Со помош на овој рецепт ќе се ослободите и од сите непријатни мириси произведени од секретот.

СОВЕТ: Во случај да не можете да најдете свежа билка чувар куќа, истата може да ја замените и со листови од алое вера. Исто така, треба да обратите внимание и на бојата на вашата мен.струација, бидејќи токму бојата може да ви открие многу за вашето здравје. На пример, светло розова боја на влошката може да сигнализира ниско ниво на естроген и може да биде знак дека ќе добиете остеопороза подоцна во животот.

РОЗОВА БОЈА. Може да укажува на ниско ниво на естроген. Ваква боја често имаат спортистите, особено оние кои се бават со трчање, бидејќи токму ова предизвикува пад на естрогенот. Треба да се внимава, бидејќи некои студии пронашле поврзаност помеѓу падот на естроген и појава на остеопороза подоцна во животот.

ВОДЕНЕСТА. Речиси безбојна или многу светла розова менструална к.рв укажува на дефицит на нутриенти, па дури и рак на јајници. Во секој случај побарајте совет од гинеколог.

ТЕМНО КАФЕАВА. Темно кафеава или темно црвена може да укажува на “застарена” к.рв која била заглавена во внатрешноста подолго време. Никој не знае зошто тоа се случува, но засега се смета за нормално.

ГУСТА И СО ГРУТКИ КАКО ЏЕМ. Густата менструална к.рв со грутки упатува на тоа дека имате ниско ниво на прогестерон, а високо ниво на естроген во организмот. Доколку грутките се големи и ги има многу, тоа значи дека стра.дате од хормонски дисбаланс. Исто така, фиброиди во вашата матка би можеле да бидат причина за ова. Оваа состојба не треба да ве плаши.

СИВО-ЦРВЕНА БОЈА. Може да укажува на две работи: ако не сте бремени, тоа е сигнал за STD/STI инфекција, или ви изостанала барем една менструација, и може да значи рано пометнување.

БОЈА НА БРУСНИЦА – Се смета за здрава боја. ПОРТОКАЛОВА – укажува на можна инфекција, особено ако е проследена со лош мирис и б олки. Во секој случај доколку се двоумите, најдобро е прво да се консултирате со вашиот лекар.

Целерот лекува циститис и бубрежни инфекции, а кога ќе се измеша со мед и лимон, лекува артроза и артритис. Целеровиот сок е природен чистач на организмот кој изобилува со широк спектар на лековити својства. Овој зеленчук e познат природен лек кој се користел уште од античките времиња за намалување на високиот кр-вен притисок.

Во некои понови истражувања се покажало дека е ефикасен и во бор.ба против ра-кот, особено кога се комбинира со морковот. Целерот е богат со витамини и минерали и има низок гликемиски индекс.

Тоа значи дека има рамномерен ефект на шеќерот во кр-вта и не го покачува неговото ниво. Целерот е одличен за дијабетичари. Изобилува со витамин А, К и Ц и содржи минерали како калиум и фолна киселина.

Фолната киселина (витамин Б) е природна компонента која помага при делба на клетките, помага во создавање на белите и црвените кр-вни клетки, ги конвертира јагленохидратите во енергија и помага во продуцирање на ДНК и РНК. Целерот содржи малку калории и може да се дава на деца.

Спречува појава на камен во бубрег

Редовна употреба на целерот во исхраната може да спречи развој на камен во бубрег и жолчното ќесе. Целерот треба секојдневно да се внесува во исхраната затоа што добро влијае на бубрезите, цревата, мускулите, кр-вните садови и имунолошиот систем.

Чај од целер против реума – рецепт

На рингла во тенџере ставете половина литар вода, па кога ќе зоврие додајте 20 грама листови од целер. Поклопете и оставете да отстои 2-3 минути. Тргнете од оган и оставете чајот да се излади. Процедете и пијте во текот на целиот ден. За лекување на реума се препорачува да се пие секој ден по 4 чаши во период од 4-6 недели.

Помага при остеопороза, б олки во грбот, артритис и артроза

Еден килограм целер да се измие убаво и да се изблендира. Потоа да се сомелат два добро измиени лимони со кора и да се соедини смесата. Складирајте во чиста тегла и чувајте на суво и темно место седум дена.

По седмиот ден се процедува и се додава 300 грама мед. Смесата се чува во фрижидер, а се кон-сумира трипати дневно половина час пред секој оброк по една супена лажица. После користење на две дози, б олките исчезнуваат.

Циститис и бубрежна инфекција (пиелонефрит). Целерот изблендирајте го да добиете кашеста форма, па прелијте со 200 мл вода и додајте мед по желба. Промешајте и пијте по две супени лажици, трипати дневно, половина час пред секој оброк.

Лекува секакви болести на кожата и гној.ни ра-ни. Половина чаша листови од целер прелијте ги со јаболков оцет, па додајте малку сол. Смесата ставете ја на памучна крпа или газа, па ставете ја врз болното место да делува најмалку половина час.

Помага при алергија. Две мали лажички ситно исечкан корен од целер прелијте со 200 мл ладна вода. Оставете да отстои два часа. Пијте третина од течноста трипати дневно, 15-20 минути пред оброк.

Лекува гастритис. 14 грама корен од целер ставете во зовриена вода, поклопете и оставете да отстои 8 часа. Пијте по две мали лажички, трипати дневно, 15 минути пред оброк.

ЏУС ОД ЦЕЛЕР ВО СОКОВНИК – рецепт: Добро измијте го целерот под млаз ладна вода и исечете ги дршките (ребрата на целерот). Листовите поминете ги низ соковникот и испијте веднаш. После 15 минути, антиоксидантите ја губат својата моќ.

ЏУС ОД ЦЕЛЕР ВО БЛЕНДЕР – рецепт: Истата постапка на миење како и при подготовка во соковник, само што во блендерот додајте половина чаша вода (околу 150 мл). Кога ќе добиете хомогена смеса, џусот треба веднаш да се испие.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Advertisement