Сочно, миризливо и се топи во устата: Турскиот начин на подготовка на јајца на око ќе ве разнесе од вкусот

Состојки:

  • 2 јајца
  • 3 лажици кисело млеко
  • сол
  • бибер
  • печен сув чили пипер
  • маслиново масло
  • 1 лажица путер
  • малку мелен свеж зелен чили пипер
  • малку магдонос
  • 1 лажица пасиран лук
 • Црвена пипер
 • путер

Подготовка:

Најпрво во сад ставете 3 лажици кисело млеко и посолете малку. Потоа додадете малку кромид и исто толку мелена слатка пиперка како и малку бибер. Сето тоа добро измешајте го!

Advertisement

Потоа во друг сад се додава свежо мелениот чили пипер измешан со ситно сечканиот магдонос и сето тоа се меша.Потоа во малку загреан тавче растопете го путерот, па додајте ја стесната чили пиперка (ситно мелена), а потоа додадете малку мелена слатка пиперка.

Во друга, чиста тава пропржете ги јајцата и потоа е време се да послужите.

Прво ставете го сосот со кисело млеко, па посипете малку сос со магдонос, па сосот со црвена пипер. После тоа, ставете ги пржените јајца и посипете ги со сос од црвен пипер и сос од магдонос.

Advertisement