Зимата не може да се замисли без флаширани домати, кои се омилен пијалок или додаток во салата (особено со кромид) на многу луѓе во зимските денови.

Компоненти:

  • 10 кг домати
  • 3 лажици сол
  • 2 китки листови целер
  • 3 лути пиперки
  • 1 кесичка салицил или винова лоза

Подготовка:

Добро измијте ги доматите и исечете ги на коцки. Заедно со пиперката и листовите целер се меле во мелница за месо. Посолете, добро измешајте, додадете салицил и потоа добро измешајте за да се раствори салицилот.

Advertisement

Оставете го покриено 12 часа, повремено мешајќи. Истурете во стерилни шишиња и затворете со ново капаче. Оставете на темно и ладно место до зима.

Advertisement