Овој едноставен јапонски рецепт од само 1 состојка е на далеку познат, а оние кои го испробале тврдат дека само по 1 седмица почувствувале разлика и подобрување.

Зошто да го пробате овој лек?

Сите кои патат од вкочанетост во вратот и грбот, многу добро знаат колкава мака и нерасположение создаваат тие болки. Ние ви предлагаме еден рецепт за да ги одржите зглобовите подмачкани, а истовремено и да се решите од болките во грбот.

Како се подготвува?

Advertisement

Набавете 150g желатин во прав или листови, оној кој го користите за торти и колачи. Оваа доза е доволна за 1 месец.

Навечер ставете две рамни лажици желатин во четвртина чаша ладна вода, промешајте за да се изгубат сите грутки и оставете го да стои до утредента.

За време на ноќта желатинот ќе се претвори во желе, а таа смеса треба да ја изедете наутро, на празен желудник.

Нема да го расипете дејството ако додадете малку јогурт и мед.

Овој лек се користи точно 1 месец, по што се прави пауза од 6 месеци. На овој начин ќе ги подмачкате зглобовите, ќе ја зголемите менталната стабилност, метаболизмот и ќе го подобрите квалитетот и растот на косата и ноктите.

Advertisement