Она што не го очекувала е дека мажот со кој била на состанок нема да плати ниту динар.

Девојка предизвика контроверзии на интернет откако на првиот состанок нарачала храна во вредност од 150 фунти (173 евра), очекувајќи дека за сето тоа ќе плати мажот со кој се забавувала.

Една жена по име Екуана со седиште во Атланта, САД нарачала оброк во кој имало 48 остриги. Иако очекувала дека нарачката со морска храна ќе биде прескапа, она што не го очекувала е дека мажот со кој излезе нема да плати ни пара – затоа што во еден момент тој станал и си заминал.

На социјалните мрежи младата девојка покажала се што нарачала на состанок кој ненадејно завршил кога тој побегнал откако ја видел вкупната сметка. Екуана откри дека парот подолго време разговарал на телефон кога тој ја прашал дали би сакала да се запознае лично.

Advertisement

Таа, се разбира, се согласила и парот отишол во ресторан каде што на негово изненадување нарачала неколку мартини со капки лимон и четири чинии со остриги.

Секоја чинија чинела 15 долари, а во видеото таа објаснила: “Јо, кога дојде четвртата чинија, ме погледна како да сум луда. Не ми беше гајле. Мила, ме праша да излеземе. Ќе јадам што сакам “, рече таа..

Но и покрај тоа, таа не застана тука – откако изеде 48 остриги прекриени со лимон и лут сос, продолжи да нарача главно јадење од рак и компири. Екуана уживаше во својот живот пиејќи пијалоци и уживајќи во вкусни морски плодови. Но, кога стигнала сметката, нејзината придружничка веднаш отишла во тоалет – и никогаш не се вратила.

Згрозена од неговите постапки и тоа што морала сама да си плати, му испратила порака: „Лудо е да бегаш така за да не плати“, напишала во пораката. Но, тој остана на своето тврдејќи дека понудил само пијачка и дека за истото ќе и ги префрли парите, останатото не го интересира. Таа потоа објасни дека ја платила целата сметка од 150 фунти, оставајќи бакшиш од 10 фунти.

Видеото на TikTok оттогаш стана вирално со повеќе од три милиони прегледи, а секако беше преплавено со коментари од корисниците на мрежата. Луѓето изгледаа поделени околу тоа кој е во право тука, а многумина тврдеа дека сепак се работи за маж.

„Тој го има најдоброто „кажи ми за твоето најлошо искуство со состаноци“, „И јас би отишол“, „Паметен пријателе. Видел црвено знаме и веднаш се повлече“, „Треба да се засрамиш“, „Тој човек доби далеку куршум. Самосвеста е убава работа“, беа само дел од коментарите под нејзиното видео на TikTok.

Advertisement