Додадете неколку зачини и тоа е тоа!

Доколку барате здрав појадок, кој не чини многу, а во исто време е хранлив и здрав, имаме рецепт за вас што можете дури и да го промените според вашиот вкус.

 • Ќе ви требаат:
 • 3 јајца
 • 3 лажици брашно
 • 2 лажици масло
 • сол по вкус
 • јајца

  Јајцата се матат, се додава маслото, па брашното и солта. Сè убаво измешајте, а потоа по ваш вкус во смесата можете да додадете сирење, шунка, дури и ајвар или некој свеж зеленчук како ситно сечкана пиперка… Смесата можете да ја оставите без да ги додадете споменатите состојки.

  Потоа распоредете го на загреана тава. Омлетот полека ќе се одвои од површината, па превртете го да се готви од другата страна. Појадокот е готов за 10 минути.

  Advertisement

  По печењето, можете да додадете малку салата по ваш вкус, како домати, кромид или кој било друг зеленчук.
  НАЗДРАВИЕ!

  Advertisement