Природни лекови против камчињата во бубрезите
Со помош на природни средства можете да ги намалите болките кои се предизвикани од камен во бубрегот.

Бубрезите се значаен орган, бидејќи тие ви помагаат во отстранување на штетните материи од организмот.

Каменот во бубрезите се појавува тогаш кога овој орган не е способен да ги разгради токсините на правилен начин, па ако се соочувате со овој проблем сигурно сакате природна алтернатива за лечење на проблемот.

Ова се само дел од намирниците кои можете да ги искористите:

Advertisement

1. Сок од лимон, маслиново масло и јаболков оцет

Еден од најефикасните лекови за камен во бубрегот е токму овој. Кога ќе ги почувствувате првите симптоми, помешајте 60ml маслиново масло и 60ml лимонов сок. Испијте ја течноста одеднаш, а веднаш потоа испијте 350ml вода со 1 кафена лажичка јаболков оцет.

Комбинацијата на овие три состојки пијте на секој час, додека болките не стивнат.

2. Увин чај

Овој чај е еден од најпознатите кога станува збор за проблеми со бубрезите и мочниот меур. Чајот од увин може да ја намали инфекцијата и да ги отстрани болките. На луѓето кои патат од камен во бубрег им се препорачува и до 500ml увин чај дневно.

3. Чај од коњско опавче

Ефикасен лек против болките предизвикани од камен во бубрезите. Пијте дневно од 3 до 4 чаши од чајот од коњско опавче, за да ги намалите болките.

4. Сок од калинка

Семето и сокот од калинката се одличен лек во борбата против каменот во бубрезите. Сите сокови кои ги пиете со појадокот, ручекот и вечерата, заменете ги со свежо цедена калинка.

5. Целер

Целерот е зеленчук кој има одлично влијание врз здравјето на бубрезите. Можете да го додадете во салата, да го консумирате како чај од целер или да го користите како додаток во секој оброк.

6. Босилек

Чајот од босилек има позитивно влијание врз здравјето на бубрезите. Доколку имате проблеми со камен во бубрегот, тогаш дневно земајте 1 супена лажичка сок од босилек во комбинација со мед.

Advertisement