5 намирници кои ќе ви предизвикаат ГЛАВОБОЛКА. НЕ ги јадете!

Има луѓе кои постојано се жалат на главоболки. Сепак, ретко се размислува дали оваа непријатност не е предизвикана од конзумирање на одредена храна. Денеска ќе зборуваме за нив и ќе ве советуваме да не ги јадете доколку ве боли глава. Еве кои намирници ни предизвикуваат главоболки:

• Одстарени сирења и конзервирано месо; Многу сирења што сакате да ги јадете со чаша розово или бело вино се виновни за главоболката. Обидете се да ја ограничите потрошувачката на сино сирење, бри сирење, чедар, фета, моцарела, пармезан и други. Минимизирајте ја потрошувачката на колбаси, сланина, сушено и преработено месо. Тие исто така можат да ја влошат главоболката.

• грав; Уште една храна од која треба да се воздржите доколку ве боли глава.

Advertisement

• Конзервирана храна; Оваа храна содржи многу конзерванси кои всушност го продолжуваат нивниот рок на траење. Ако ги јадете често, забранете ги или правете го тоа еднаш на две недели. Јадете што повеќе свежо овошје, зеленчук, месо на скара и секаква друга храна на која им недостасуваат конзерванси.

• Алкохол; И знаете дека алкохолот може да предизвика главоболки кај секој од нас, особено ако го земаме без мерка. Не велиме дека треба целосно да го забраните, но препорачливо е да се консумираат одредени алкохолни пијалоци. Бидете сигурни да пиете многу вода кога консумирате алкохол.

• Млечни производи. Многумина имаат нетолеранција на млечни производи. Колку и да сакате да јадете јогурт, павлака, сирење или кашкавал, ограничете се. Запомнете дека е сосема можно ова задоволство да доведе до силни главоболки. Ова се храната и пијалоците кои можат да ја засилат непријатната болка што човекот обично ја чувствува во пределот на слепоочницата. Ограничете ги или покажете повеќе волја и престанете да ги јадете!

Advertisement