5 чаеви кои ќе ве ублажат со силна кашлица

Есенско-зимскиот период најчесто се поврзува со прекрасни природни пејсажи, семејни празници, но и со периодот на вируси. Болките во зглобовите и грлото, слабоста и кашлицата, разни тегоби може да не измачуваат многу долго. Сите знаеме колку се корисни чаевите и дека можат да помогнат во зајакнувањето на нашиот имунолошки систем и ублажување на кашлицата. Во оваа статија ќе ви кажеме за пет од најпознатите.

Чај од ѓумбир- Ѓумбирот долго време се користи во Кина и Индија како природен лек и ублажува многу болести. Одличен метод за болести како гадење, гасови во стомакот, болки во мускулите. Ѓумбирот има антибактериски својства и помага во ублажување на кашлицата. Нејзиниот чај помага за чистење на дишните патишта и го намалува воспалението во грлото, зголемувајќи го имунитетот.

Чај од мајчина душица- Овој чај е многу добар за сузбивање на кашлица и бронхијални проблеми, грип и настинки. Ако ја подготвувате мајчината душица во вид на чај, ќе ви помогне да се справите со акутниот бронхитис. Има и антиоксидантни својства и позитивно влијае на здравјето на срцето и мозокот, го зајакнува имунолошкиот систем, се бори со главоболка и болки во мускулите.

Advertisement

Чај од камилица- Камилицата е една од најкорисните билки која е добро да ја земеме доколку сме настинати. Ако консумираме чај од камилица, тој ќе помогне да се намали болката и воспалението во градите и грлото, делувајќи како експекторанс. Овој чај е многу добар за дигестивни проблеми, главоболки и мигрена, го подобрува нашиот сон и го зајакнува имунитетот.

Чај од ехинацеа- Познато е дека ехинацеата е прекрасна билка која ја зголемува силата на нашето тело доколку патиме од вирусни настинки и совршено ја ублажува кашлицата. Според истражувањата на лекарите, поволно делува на сува и влажна кашлица, која помага во чистење на дишните патишта. Ехинацеа помага и во чистење на лимфниот систем и крвта.

Чај од хибискус- Хибискусот има многу пријатен вкус, добра боја, а неговиот чај ја ублажува кашлицата и настинката, бидејќи содржи концентрирана количина на витамин Ц. Консумацијата на овој чај помага во рамнотежата на крвта и холестеролот и се смета за ризик од појава на камења.во бубрезите се намалува.

Народни лекови за сува и влажна кашлица 1) Подготовка на лушпа од хлебните за сува кашлица. 1 лажица сушени лисја од хлебните во 1 чаша врела вода. Почекајте инфузијата да биде готова и исцедете ја. Земете 1 лажица 4 пати на ден 20 минути пред оброците. Може да помогне при напади на сува кашлица. 2) Подготовка на чај за влажна кашлица од јаглика. Земете 1 лажиче. сушен корен од јаглика.

Истурете чаша врела вода. Се вари 5 минути. Вирус. Помага во ублажување на влажната кашлица. Можете да пиете 2-3 чаши дневно за кашлица со спутум. Пијте топол чај. Добро е да додадете една лажица мед.

Advertisement