Лидија Несторовна Сурина е биолог, фитотерапевт и билкар веќе 40 години. Таа има објавено неколку книги за лековитите својства на локалните растенија. Нејзините совети се популарни низ целиот свет.

1. Денеска се разболуваме затоа што јадеме многу храна од увоз. 65% од месото се увезува, увезуваме и јадеме многу банани и портокали. Добро е кога јадеме храна од увоз, но само 10 проценти од вкупниот внес на храна во нашиот организам.

Кога јадете многу храна која не е од нашето поднебје, тогаш нема да можете да се прилагодите на условите на местото каде што живеете. Тоа е основниот закон на природата.

Храната треба да биде лек, а лекот треба да биде храна.

Advertisement

Еднаш земав иван чај, кој се произведува во фабриките во Салехард, Уренгој, Надим и Тјумен, за да го проверам нивото на витамини во нив. Се испостави дека чајот Иван има 6 пати повеќе витамин Ц од лимонот. Се покажа дека чајот Иван кој расте во Салехард има 20 пати повеќе витамин Ц. Содржината на витамин А и каротин е 10 пати поголема во Салехард отколку во Тјумен.

Сè што расте на север е побогато со витамини, повеќе од оние чаеви што растат на југ. Па, како можат луѓето од северот да јадат јужно овошје и зеленчук?

Дали ме разбираш? Може да се разболите само од таа храна!

Самиот Иван Грозни во 1580 година рекол: „Ако сакате да ја освоите земјата, донесете им туѓи производи!“ Тоа е она што си го правиме денес!“

2. Многу од намирниците што ги јадеме секојдневно се ѓубре. Еве мислам дека газираните пијалоци, гуми за џвакање итн. Главната состојка во нив е аспартамот (вештачки засладувач) кој е 200 пати посладок од шеќерот. Колку повеќе го пиете тој сок, толку повеќе пиете и повеќе сте купени. А земјата што го произведе ова ѓубре само станува се побогата.

Компликации што ги носи аспартамот: ја намалува интелигенцијата, предизвикува главоболки, гадење, депресија, болки во стомакот, заматен вид, возбуда, нестабилно одење, оштетување на зглобовите, дебелина итн.

Запрашајте се што му давате на вашето дете кога му дозволувате да испие чаша газиран пијалок!

3. Белиот леб е празен леб. Кога се јадеше бел леб во старите времиња? Само за празниците. Остатокот од времето јадеше леб од цело зрно.

4. Моја препорака на децата во градинка еден месец да им се дава овесна каша (овес) и млеко со кое ќе им ги исчистиме белите дробови. Уште еден месец да им дадеме овес сварен во вода, со кој ќе им го исчистиме црниот дроб. А потоа продолжи да даваш овес уште три недели!

5. Како дете, татко ми ми даваше пијалок за да ги лекувам моите алергии: три недели пиев по половина чаша млеко секој ден во кое се капеа 3 капки јод. Самиот Наполеон им давал јод на војниците, знаејќи дека недостатокот на истиот развива деменција.

6. Што јадат мачките и кучињата на пролет? Огревно дрво. Некои го јадат, а потоа го повраќаат, што значи дека се чистат од токсините. Пиринејот е најважното лековито растение. Содржи силициум, а силициумот го задржува калциумот што значи заштита од артритис, артроза, гастритис итн.

Земете еден куп младо пире и варете 10 минути. Истурете ја таа вода и сварете го оризот во супата. Тоа е вистински лек за постарите лица.

Калциумот во таблетите не може да им помогне на постарите лица.

7. Оние кои имаат чир мора да јадат по 1 лист ајдучка трева секој ден.

8. Синтетичките витамини не се ништо подобри од лековите. Секој ден консумирајте глог, невен, камилица и лук. Ќе ви помогне повеќе од кој било синтетички витамин.

Извор: стил

Advertisement