Ова место е благословено од Бога: Убавината на манастирот Св.Богородица –...

0
Св. Богородица Балаклија е манастир во близина на Делчево на оддалеченост од 1.5 км од градот, и е еден од најрепрезентативните верски и културни...

ВЕРСКИ УЧИТЕЛ ОТКРИ КАКО ТРЕБА ДА СЕ ОБЛЕКУВАТЕ ЗА ДА ОДЕТЕ...

0
Подолу е соопштението на вероучителката Андреа Керес. Ако се прашувавте како е правилно да се облекувате за одење во црква, вероучителот го даде одговорот, па...

ЕВЕ КАКО ДА НАПРАВИТЕ САМИ СИРУП ОД КОПРИВА – ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ...

0
ЕВЕ КАКО ДА НАПРАВИТЕ САМИ СИРУП ОД КОПРИВА – ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА КРВТА Традиционално сируп од коприва се користи за чистење на крвта, но вкусен...

БИДЕТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЛЕДНАТА ЗИМА: Победете ја настинката за 3 дена...

0
Многумина од вас веќе имале некое искуство со куркумата. Некој ја користи како зачин, но многумина го приготвуваат и златното млеко кое е иделано...

ШЛАЈМОТ исчезнува како со рака однесен: Помешајте банани и вода и...

0
Лековитата смеса од банани е одлично природно средство против кашлица чија ефикасност е проверена и во лекувањето на упорната кашлица, како и на бронхитис. Посебно...

Јапонски метод за лекување на целото тело за 5 минути: После...

0
Јапонскиот метод на лекување се заснова на уверението дека секој прст на раката е “поврзан” со функцијата на два внатрешни органи. За да се...

Рецептот на чичко Стојан: Како го исфрлив каменот од бубрег за...

0
Моето име е Стојан. Мојот другар Зоран, ми се пожали дека има проблем со камен во бубрег и решив да му помогнам и да...

ОВИЕ ДВА ПРАЗНИЦИ ДО МАЛА БОГОРОДИЦА СЕ ПИШАНИ СО ЦРВЕНИ БУКВИ:...

0
Периодот помеѓу Голема и Мала Богородица популарно се нарекува Меѓуугоспојници и е многу важен за православните верници! Во црковниот календар во септември има три важни...

ПОСЛЕДНИОТ БРОЈ ОД ВАШАТА ГОДИНА НА РАЃАЊЕ ЈА ОТКРИВА ВАШАТА СУДБИНАТА:...

0
Иако многумина одбиваат да веруваат во фактот дека сè ни е „запишано“ уште од раѓање - древниот кинески календар можеби ќе поттикне некои да...

Дали е ова НАЈЗДРАВАТА билка во МАКЕДОНИЈА? Буквално ја газиме по...

0
Многу здравствени придобивки. Познат е по острите влакна кои растат на стеблото и листовите, а во служба на здравјето може да се користи како...

Последни објави

Не паничете: Што да направите ако ви се заглави коска од риба во грлото?...

0
Важно е да бидете смирени. Пред сè, пробајте неколку корисни совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од коската во грлото. Ако не...

Само еден вид РИБИ ВО КОНЗЕРВА е најздрав: Ништо од ова не е ПОДОБРО...

0
Иако не се смета за најздрава, конзервираната храна понекогаш е добра затоа што е лесна за носење, заштедува време при подготвување оброци или дури...

ДЕНЕС Е ПОСЕБЕН ПОНЕДЕЛНИК Еве што ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да направиме

0
Понеделник, 2 мај е Побушански понеделник, првиот понеделник по Велигден и денот кога се копаат гробни могили и се делат обоени јајца, посебно подготвени...

Девојчето пееше во автомобилот, а гордиот татко не можеше да ги задржи солзите

0
Дoдeĸa нeгoвaтa ќepĸa пeeшe нa пaтoт дo цepeмoниjaтa нa диплoмиpaњeтo, гopдиoт тaтĸo Јеwвeeл Pичинc нe мoжeшe дa ги зaдpжи coлзитe. Ceĸoгaш e мнoгy yбaвo...

Руски монах најде лек за многу болести! Докторите во неверување

0
Живееме во време кога има се повеќе болести, кога ракот зазема се поголем замав, а децата умираат од сериозни болести. Како е можно тоа?...