Луѓето сакаат да јадат месо и обично главниот оброк, како што е ручекот, се подготвува со јадење што ја содржи оваа храна. Рецепти за месо има безброј, а кај нас најчесто се јадат пилешко и говедско месо.

Овие два вида месо обично се пржат, а недостаток на овој тип на термичка обработка е што апсорбира премногу масло и може да се препржи и тврдо.

Сепак, постојат две намирници кои можете да ги додадете во тавата кои ќе го направат месото совршено вкусно. Тоа е путерот и лебот. Ако во тавче наместо масло растопите путер и на него го запржите месото, ќе биде помеко и повкусно. Исто така, неколку пати за време на пржењето месото прелијте го со стопен путер.

Во тавата можете да додадете и кора од бајат леб, кој ќе го впие вишокот маснотии и ќе го направи месото помалку масно.

Advertisement
Advertisement