Гравот не може да се подготви без суво месо, а со еден едноставен трик ќе биде совршено мек.

Познато е дека нашите домаќинки секогаш ставаат малку месо во гравот. Пред да готвите, важно е да обрнете внимание на одредени работи кои можат да влијаат на вкусот на гравот додека готвите.

Месото што го ставате во гравот во вид на суви ребра, чадени или батаци треба да се измие или свари во посебна тава за да се измијат сите нечистотии или саѓи од чаденото месо. Исто така, на овој начин месото ќе биде меко и само ќе падне од коските.
Компоненти:

 • 450 гр грав
 • 2 моркови 2
 • главици кромид
 • 1 праз
 • 2 ловорови листови
 • 300 гр суво месо по избор
 • 1 лажичка мелен црвен пипер
 • 1/2 лажичка мелен пипер
 • 1 лажица зачини
 • 2 лажици брашно
 • 30 мл масло
 • по вкус сол
 • Подготовка:

Гравот исчистете го, измијте го и потопете го во ладна вода навечер, пред да го готвите. Наутро се става да се вари, се остава да зоврие, па се вари околу десетина минути и се цеди првата вода.

Advertisement

Гравот прелијте го со топла вода, исечкајте 2 мали главици кромид и додадете ги во гравот, додадете 2 ловорови листови и исчистете ги и исечкајте ги морковите, кромидот и зелениот кромид и додајте ги во гравот.

Додадете измиено и претходно сварено суво месо или ребра. Гответе околу час и половина до два часа, во зависност од видот на гравот, некои брзо се варат, некои не. Можеби ќе биде потребно да додадете повеќе вода, секој пат кога ќе ја истурите веќе топлата вода.

Додадете вода онолку колку што сакате да ви биде гравот, густ или тенок. Кога гравот ќе се свари, направете го сосот. Во тава ставете масло, загрејте го и додадете брашно, пропржете го, внимавајте да не изгори брашното, изладете го и додадете мелен пипер, убаво измешајте и истурете во сварениот грав. Гответе уште 5 минути и исклучете.

Advertisement