Како да направите средство за заштита од комарци – сосема природно, ќе уживате во летните ноќи на тераса или во двор!

Уживањето во градината или на терасата во текот на летото може да го уништат само комарците. Ако сакате да се заштитите од овие бубачки, не мора да жртвувате убави летни вечери, или да трошите многу пари на производи кои содржат хемикалии. Можете сами да направите супер средство против комарци.

Комарците ги одбиваат одредени мириси, поради што во дворот се садат маточина, лаванда, коча, босилек, нане или жалфија. Ако не сте имале време за градинарство или сакате да ја зголемите заштитата, направете моќна алатка со етерични масла.

Комбинацијата од овие есенцијални масла ќе мириса убаво, но тој мирис ќе ги одврати комарците од вашиот дом. Можете долго да седите надвор и да уживате во топлите летни ноќи со драги луѓе. Еве како да ја направите оваа прекрасна алатка:

Advertisement

Компоненти:

  • 250 ml вода
  • 5 капки етерично масло од лимон
  • 5 капки етерично масло од еукапилтус
  • 10 капки етерично масло од цитронела
Advertisement