Таа вели дека се помирила со нејзината здравствена состојба, која ја гледа како благослов

Една американска жена тврди дека Бог и дал преносливи болести како „благослов“ за да може да „добие подобри избори“ во животот.

На Александра Харбушка (39) од Лас Вегас во 2011 година и бил дијагностициран орален и генитален херпес, кој го добила од момче со кое се забавувала, прејадување и неодговорно трошење.

Таа вели дека моментот кога дознала бил апсолутно катастрофален и и го скршил срцето. Таа паднала во двегодишна депресија, но потоа решила да направи некои позитивни промени во животот кога наполнила 30 години.

Advertisement

-Имав 30 години и мислев „Не можам да останам вака, морам да го решам“ – се присетува таа.

Александра изјави дека сега е многу посвесна за своето здравје и дека почнала да се грижи за своето тело во обид да го намали бројот на болни симптоми.

– Ако не спијам добро или не јадам хранлива храна добивам напади на гениталиите. Се прејадував, па морав повторно да научам како да јадам. Почнав да одам на јога и почнав да се грижам за моето тело за да можам да ја намалам појавата на херпес – рекла таа.

Мајката на едно дете се помири со својата здравствена состојба и сега ја подига свеста за да се стави крај на стигмата околу СПБ на TikTok. Ја основала и компанијата LifeWithHerpes, каде што споделува корисни информации за оние кои боледуваат од оваа болест.

– Верувам дека Господ попат ми праќаше пораки дека не сум на пат. Не бев она што требаше да бидам. Конечно, Бог ми даде херпес за да се разбудам, да слушам и да направам промени. Мислам дека Господ ми покажа дека мојот живот не е како што требаше да живеам, туку тоа мораше да ми го покаже преку физичка манифестација – рекла Александра во видеото.

Иако сега е среќно мажена со двегодишен син, Александра на почетокот откри дека нејзиниот однос во животот целосно се променил. Таа објасни дека повеќе не може да има секојдневни врски и дека откривањето на вистината на потенцијалните партнери за нејзината состојба и помогнало да ги дознае вистинските намери на личноста.

Advertisement