НАЈСТАРИОТ И НАЈМОЌНИОТ ПРИРОДЕН ЛЕК: Комбинација од две состојки кои ќе го обноват ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ!(РЕЦЕПТ)
Традиционалната народна медицина смета дека оваа комбинација на состојки е најдобрата превенција од многу болести, но и ефикасен лек.

Кромидот е меѓу најпопуларните и најкористените зеленчуци во светот. Дури и непријатниот мирис и остриот вкус не ги обесхрабруваат луѓето да јадат дури и сиров кромид. На што го должи својот успех? Покрај тоа, не се користи само во готвењето, туку се смета и за лек за многу болести, вклучувајќи ја и настинката.

Се смета дека сирупот од кромид е најпопуларниот народен лек направен од зеленчук. Иако звучи многу апетитивно, овој природен лек кој го користат нашите баби и прабаби повторно е во мода.

Што е сируп од кромид?

Advertisement

Рецептот е едноставен – се што треба да направите е да додадете голема количина мед на кромидот и да го оставите малку да се ослободи сокот. За жал, сирупот има непријатен вкус и мирис – сладост, измешан со лутата арома на кромидот. И покрај фактот дека медот малку ги омекнува суровите ноти, мирисот на кромидот не може да се избегне.

Иако идејата за комбинирање на кромид и мед изгледа малку контроверзна и одбивна, добиениот лек може да направи чуда . Со векови, сирупот од кромид е ценет поради неговата способност да се бори против настинките и да го зајакне имунитетот на телото . Но, тоа не е се. Што вреди да се знае за сирупот од кромид и зошто се смета за уникатен лек за добро здравје ?По што е познат сирупот од кромид?

Самиот кромид е меѓу најздравите зеленчуци кои обезбедуваат богатство од вредни витамини и минерали , како и бактерицидни и хранливи материи кои позитивно влијаат на имунолошкиот систем на организмот.

Сирупот од кромид е првенствено познат како експекторанс благодарение на соединенијата кои ја разредуваат слузта акумулирана како резултат на болеста. Употребата на сируп од кромид генерално се препорачува за време на есен-зимскиот период, кога телото е најподложно на инфекции .

Главната задача на сирупот е чистење на горниот респираторен тракт . Неговите експекторантни својства помагаат во лекувањето на постојаната кашлица, и сува и влажна. Овој ефикасен природен лек е корисен и за лекување на болки во грлото, фарингитис, ларингитис и синузитис .

Сирупот од кромид главно се користи за лекување на настинки , но добро делува и за проблеми со мочниот меур, бидејќи флавоноидите во кромидот се диуретици. Покрај тоа, тие имаат омекнувачки ефект во случај на високо ниво на уреа во крвта и протеини во урината.

Сепак, ова се далеку од сите вредни својства што ги има сирупот од кромид. Покрај тоа, тој е одличен антисептик – кога се применува локално, помага при лекување на инфекции на кожата и го забрзува заздравувањето на раните . Ги ублажува изгорениците и ја ублажува болката по каснување од инсекти. Се користи и во народната медицина како чудотворен лек, на пример за ревматски болки .

Овој природен производ на база на кромид е многу богат со вредни витамини: А, Б1, Б2, Ц и ПП , како и минерали: цинк , фосфор, селен , калциум и железо .

Цинкот учествува во регулирањето на работата на внатрешните органи, вклучувајќи го и панкреасот, што влијае на правилното лачење на инсулин. Освен тоа, благотворно делува на коските и помага при лекување на ревматизам.

Цинкот е многу важен елемент за кожата, косата и ноктите , а неговиот недостаток доведува до влошување на кожата. Покрај тоа, овој минерал помага во лекувањето на акни и чиреви.

Селенот се наоѓа во природата во микроскопски количини, но тој е многу важен елемент за правилно функционирање на човечкото тело. На прво место, тоа е неопходно за правилно функционирање на ензимите кои ги штитат клетките од оштетување од слободните радикали и токсините .

Селенот е исто така неопходен за правилно функционирање на тироидната жлезда. Освен тоа, го поддржува лекувањето на болката од ревматоиден артритис и е лек за депресија, иако прекумерната употреба може да предизвика симптоми на депресија и нарушувања на нервниот систем.

Фосфорот е одговорен за здравјето и јачината на коските и забите. Тоа е исто така важен елемент за правилно функционирање на нервниот систем , вклучително и спроведување на нервните импулси долж нервните влакна, како и одржување на киселинско-базната рамнотежа во телото.

Витаминот Ц , наречен и аскорбинска киселина, е најпопуларниот витамин кој се користи за зајакнување на имунитетот и е познат како лек за настинка. Токму овој витамин е најактивен во сирупот од кромид .

Витаминот Ц е од големо значење за функционирањето на организмот, бидејќи учествува во многу различни процеси кои потекнуваат од него. Покрај тоа, аскорбинската киселина е моќен антиоксиданс кој ги уништува слободните радикали, одговорни за процесот на стареење на кожата .
Рецепт за сируп од кромид

Излупете и исечкајте 2-3 големи главици кромид. Ставете во тегла, покријте со мед, измешајте. Оставете ја смесата покриена околу пет часа додека кромидот не го ослободи сокот. Готовиот сируп процедете го преку газа.

Кога правите сируп, можете да користите шеќер наместо мед, но ова е дефинитивно помалку здраво. А за да го подобрите ефектот на овој природен препарат, можете да додадете сок од лимон , ѓумбир и лук .Како да чувате сируп од кромид?

Чув

ајте го сирупот од кромид во добро затворена стаклена тегла. Корисните својства ги задржува 2 недели, но само ако се чува во фрижидер. На собна температура, брзо ќе ги изгуби сите свои придобивки.

Advertisement