Mенопаузата го зголемува ризикот од дебелеење – еве како да го забрзате метаболизмот доколку имате помеѓу 50 и 60 години!

Со бројот на години, постои ризик од забавување на метаболизмот, особено кога жената влегува во периодот на менопауза. Според лекарите, просечната возраст на жените во менопауза е 51 година. Естрогенот и прогестеронот, чие ниво веќе беше ниско во периодот пред менопаузата, во годините по 50-тата постепено е во целосен дефицит. Ова може да предизвика намалување на густината на коските, губење на мускулната маса и зголемување на телесната тежина.

Како да го забрзате метаболизмот во периодот помеѓу 50 и 60 години од животот?

Можете да го забавите метаболизмот дури и во менопауза, но важно е да не ја занемарувате физичката активност. На оваа возраст се препорачува и тренинг за сила. Иако можеби мислите дека ова може да предизвика проблеми со зглобовите, истражувањата покажуваат дека вежбањето ја зголемува густината на коските, го намалува ризикот од остеопороза, хронични болести (како дијабетес тип 2), кардиоваскуларни болести и артритис.

Advertisement

Можете исто така да вежбате како јога и пилатес. Важно е да останете активни и редовно да вежбате, бидејќи тоа ќе помогне да се зачува мускулниот тонус, да се подобрат придобивките и да се одржуваат метаболизмот и варењето како часовник. Во процесот на слабеење, вежбање, возење велосипед, пешачење – сето тоа може да даде одлични резултати, особено ако сте активни во менопауза кога се зголемува ризикот од дебелеење.

Доколку сте физички активни, мора да го обезбедите вашиот метаболизам со соодветна храна. Со цел да се забрза метаболизмот, експертите советуваат да се внесуваат од сто до 200 грама протеини дневно. Тоа не значи дека секојдневно јадете месо кое е тешко сварливо и го оптоварувате организмот со храна од животинско потекло. Јадете сè во умерени количини, а во менито задолжително вклучете и растителни протеини: киноа, тофу, јаткасти плодови, семки, овес и ориз, зеленчук (авокадо, брокула, карфиол, кељ…), печурки…

Протини ќе ве држи сити долго време, ќе го регулира апетитот, ќе ја стимулира мускулната маса, но и позитивно ќе влијае на метаболичките функции во организмот.

Advertisement