Според многумина, таа е поефикасна од кето диетата.

Според нутриционистите, понекогаш најдобро решение за луѓето кои имаат проблем со поголем апетит и побавен метаболизам е мрсната исхрана.

Љубителите на месо ќе бидат воодушевени од предлогот да избегнуваат зеленчук и да се препуштат на шармот на храната од животинско потекло.

Диетата делува како кето диета бидејќи не се внесуваат јаглехидрати, така што телото почнува да ги разградува мастите и да ги користи како погонска енергија. Оваа состојба се нарекува кетоза.

Advertisement

За диета со месо, нутриционистите велат дека таа може да работи побрзо од кето диетата.

Од храна од растително потекло, растителни масла се вклучени во исхраната, дозволени се маслинки, тиквички и тикви и само бобинки.

Акцентот е ставен на месото, особено на живината, но и на масното говедско месо, рибата, а особено на лососот и јајцата и млечните производи.

Ако ги следите правилата, ќе можете да изгубите неколку килограми за само неколку недели, што е огромен чекор напред од фактот дека ништо претходно не се случило.

Истражувањата покажаа дека може да намали од три до пет килограми неделно, што е во просек помеѓу 10 и 15 килограми месечно.

На интернет има тврдења дека диетата со месо може да изгуби околу десет килограми неделно, па дури и околу 20 килограми за еден месец. Но… .. Тие бројки можеби се приближни кога станува збор за дебели луѓе, кога тежат многу повеќе од 100 килограми. Освен тоа, не е здраво да изгубите толку килограми за толку кратко време.

Сепак, некои нутриционисти сметаат дека со ништо не треба да одите во крајности и дека доколку се одлучите да користите диета со месо, ова е предложеното мени. Подгответе се Ова е малку поскапа диета и бара многу време за подготовка. Подолу е менито по денови:

ДИЕТА

Ден 1

Појадок: Омлет направен со 3 белки, сечкани мешани пиперки, грст спанаќ

Средно јадење: 100 гр пилешко (се разбира, не го пржете, туку на скара или сварете го и излупете го) и половина црвена пиперка

Ручек: 1 пилешки гради на скара, мешана свежа салата со црвен пипер, боранија и 1 лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр мисиркини гради со ¼ свежа краставица

Вечера: 100 гр мисиркини гради на скара со брокула на пареа

Ден 2

Појадок: 100гр печени пилешки гради со кељ

Средно јадење: 100 гр мисиркини гради со половина зелена пиперка

Ручек: пржена треска во филети со мешана зелена салата и со половина лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр мисиркини гради со брокула на пареа

Вечера: стек од лосос со сецкан копар и варена брокула

Ден 3

Појадок: 100 гр чаден лосос со спанаќ

Средно јадење: 100 гр пилешки гради со половина жолта пиперка

Ручек: 1 пилешки гради на скара со сезонска салата и половина лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр мисиркини гради со авокадо

Вечера: 1 или 2 јагнешки стекови на скара, варена брокула и спанаќ

Ден 4

Појадок: пржени јајца (едно цело јајце и 2 само со белка), домат, боранија

Среден оброк: 100 гр мисирка со ¼ свежа краставица

Ручек: Печен бакалар со салата, домат, спанаќ и половина лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр пилешки гради со ½ тиквички на скара

Вечера: 100 гр пилешки гради со кинеска мешавина од зеленчук (додадете ½ лажица маслиново масло) и зелена салата

Ден 5

Појадок: 200 гр мисиркини гради со авокадо и ¼ свежа краставица

Средно јадење: 2 тврдо варени јајца и половина црвен пипер

Ручек: 150 гр ракчиња на скара со зелена салата и домат, ½ лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр мисиркини гради со 5 бадеми

Вечера: 100 гр пилешки гради со варена брокула

Ден 6

Појадок: 1 филер за бакалар на скара со печени пиперки и тиквички

Средно јадење: 100 гр пилешко со домат

Ручек: 150 гр мисирка со зелена салата, варена брокула и ½ лажица маслиново масло

Ужина: 100 гр пилешко со 5 ореви

Вечера: 150-200 гр стек со варена брокула и боранија

Ден 7

Појадок: Омлет направен со 3 белки, домати на скара, варен спанаќ

Ужина: 100 гр мисирка со 5 индиски ореви

Ручек: 150 гр пилешки гради со аспарагус и зелена салата

Среден оброк: 100 гр мисирка со ¼ свежа краставица

Вечера: Гради од патка без кожа на скара и брокула

Advertisement