Како што стареете, различните телесни функции се забавуваат, што доведува до проблеми како што се опструкција на дебелото црево и губење на видот. Понекогаш мастите може да се наталожат во црниот дроб и да предизвикаат проблеми кои сериозно може да го оштетат вашето здравје. За среќа, постои едноставен природен лек кој може да помогне во овие случаи – цвекло.

Цвеклото е европски црвеникав зеленчук кој не е премногу популарен поради својот необичен вкус. Тој, пак, е богат со есенцијални хранливи материи и нуди многу лековити својства.

Може да ги отстрани мастите од црниот дроб и да спречи опструкција на дебелото црево, како и да го обнови видот. Луѓето најчесто го користат за лекување на анемија и зајакнување на кардиоваскуларниот систем бидејќи е богат со железо и може да ја подобри циркулацијата. Цвеклото содржи две ретки состојки наречени бетаин и триптофан, кои го намалуваат стресот и ги смируваат нервите, а исто така имаат антивоспалителни и антиоксидантни својства кои го прават идеално оружје против ракот.

Овие зеленчуци најчесто се јадат сирови како салата – еве како можете да подготвите супер здрава салата од цвекло која ќе ви го подобри целокупното здравје:

Advertisement

Компоненти:

  • 2-3 цвекла
  • 2 лука
  • маслиново масло
  • оцет
  • малку сол

Подготовка:

Излупете ги и варете ги додека не омекнат, а потоа исечкајте ги на мали парчиња.

Имајте предвид дека цвеклото не мора да биде целосно преварено и меко. Може да се готви само десет минути, колку да се дезинфицира, бидејќи сè уште расте во земја. Се разбира, тогаш цвеклото е тврдо, но можете и така да го изрендате. Постапката повторете ја со лукоти додадете го во садот, а потоа додадете малку масло, сол и оцет и послужете вкусна салата. Секојдневното консумирање ќе ви ги исчисти дебелото црево, црниот дроб и ќе го подобри видот.

Како што можете да видите, цвеклото е исклучително хранливо и здраво, поради што треба да стане дел од вашата исхрана.

Advertisement