На терасата фасадата паѓаше, чепкалки за уши од претходни гости, а лимениот покрив паднал.

Еден млад човек започна лавина од коментари на Твитер откако го сподели изгледот на сместувањето во кое престојува неговата сестра на првиот независен одмор .

Имено, таа заминала во Кушадаси со позната туристичка агенција за млади, но веруваме дека ни во своето лудило не замислувала дека во таков стан ќе остане десет дена.

Познато е дека туристичките агенции често ги дистрибуираат своите туристи во неколку хотели, но навистина се поставува прашањето како тие имале храброст да ги остават младите во споменатиот.

Advertisement

Имено, на фотографиите кои младиот човек ја закачил се гледа дека фасадата паѓа од терасата, увото се лепи од претходните гости, како и лимениот покрив кој е паднат.

Ништо подобра не е ситуацијата во просторијата, па се шета по гол бетон, влагата се собира на ѕидовите, постелнината е извалкана со крв… бањата нема праг и крајно нечисти плочки…

-До последен момент не знаеш каде ќе бидеш сместен, а потоа кога ќе стигнеш дознаваш дека за истите пари едната група престојува во убав хотел со базен, додека другите се грижат да не се заразувајте – вели авторот на Твитот.

„Ако немаш доволно пари за одмор, не ни оди“
Како што објаснува нејзиниот брат, за одмор платила 280 евра, со дополнителни 15 евра за гориво за автобусот.

Се чини дека овој коментар беше доволен за да започне лавина од оние кои одговорија по принципот „колку пари, толку музика“.

Иако е факт дека годинава поскапеа одморите, апсолутно ниту еден човек не заслужува да престојува во станови кои изгледаат вака за време на својот краток одмор.

– Тој има кинту. Не би лелекал овде – тоа е само еден во низата негативни коментари.

Додека друг додава:

– Не ме сфаќајте погрешно, но платив 280 евра за 1 ноќевање во Анталија и околината (2 возрасни + дете). Секако отидов во Египет во животот во хотел со 2* за 400 еур за 10 дена…за тие пари добив што можев, нема многу мудрост таму.

Од друга страна имало и такви кои совршено разбрале низ што поминува девојката бидејќи нешто слично доживеале и со споменатата агенција.

– Не ми се верува дека некој ја спомнал оваа агенција бидејќи мислев дека повеќето луѓе не знаат за нив. Пред неколку години отидовме во Лефкада преку оваа агенција. Претходно бев разочаран од сместувањето, но никогаш во животот не бев шокиран од она што го видовме. Сместувањето било дел од куќа која однадвор била трошна.

Внатре, целото сместување беше ѓубре. А сопствениците натрупаа стари работи, радија, играчки, теписи во плакарите. 1 кревет беше нормално. 2 кревети беа дополнителни кревети кои едвај се држат без да се распаднат. Горе живее семејство (сопственици) кои се расправаа, врескаа, мислам искрено и тепаа секој ден.

Водичите беа постојано пијани. И мораа да се заменуваат на турнеите бидејќи не можеа да се соземат од забавите. Апсолутно немаат поим каде ве носат и што покажуваат. Тие коментираа, се расправаа, врескаа, Искрено мислам дека ме тепаа секој ден. Имавме буквално среќа што не се заразивме. Многу лоши спомени… но, многу… – вели еден корисник.

Многумина советуваа дека девојката никогаш не треба да прифати да престојува во ваков вид сместување, како и дека има елементи за тужба.

Какво е ВАШЕТО мислење ПИШЕТЕ НИ ВО КОМЕНТАР!

Advertisement