Гастритисот е една од најнепријатните болести што може да ни се случи. Стомачните проблеми може да ни направат непријатно да јадеме голем број намирници. Сепак, постојат неколку намирници кои можат да го ублажат гастритисот. Важно е да ги научите за да можете да ги искористите нивните својства доколку ви треба. Која е храната која помага при гастритис?

• Мед; Да, медот е многу корисен за луѓето кои патат од гастритис. Овој производ содржи антиоксиданси кои ја лекуваат слузницата на желудникот. Ако сакате да се справите со болеста без да земате лекови, секое утро на празен стомак пијте чаша вода со две супени лажици мед растворени во неа.

• Маслиново масло; Маслиновото масло има антиинфламаторни својства, кои исто така помагаат во смирување на воспалението во желудникот. Ако сакате да ја намалите иритацијата, секое утро консумирајте чаша топло млеко со лажица маслиново масло. Пијте го напитокот пред да јадете каква било храна.

• Кромид; Некои луѓе избегнуваат да јадат кромид бидејќи мислат дека тоа ќе го влоши гастритисот. Сепак, тоа не е вистина. Зеленчукот може да ви биде многу корисен, доколку знаете колку и колку често да јадете.Пожелно е да се консултирате со лекар кој ќе ви даде најточен совет. Сепак, имајте на ум дека црвениот кромид е најбогат со корисни состојки.

Advertisement

• магдонос; Магдоносот содржи многу минерали, како што се калциум, фосфор, калиум. Тие се многу корисни за нашето тело. Во овој случај, сепак, пожелно е да се пие сок од магдонос. Зачинете го со малку сол и бибер и пред секој оброк консумирајте 2-3 лажици од него.

• Ѓумбир. И последната храна на нашата листа е ѓумбирот. Неговите својства се толку многу што би ни било тешко да ги наброиме. Коренот на ова растение е во состојба да ја ублажи секоја стомачна болка.

Ова се должи на неговите антиоксидантни својства. Искористете ги предностите на овие намирници и дозволете си да ја ублажите непријатноста без да земате лекови!

Advertisement